Kobranocka

Adres: Koncerty: Mietek Watza tel.: 0 602 80-43-29 e-mail: manager@kobranocka.pl

Adres WWW: http://www.kobranocka.pl/


Kobranocka – polski zespół rockowy, powstały w 1985 r. w Toruniu, założony przez Andrzeja "Kobrę" Kraińskiego i Jacka "Szybki Kazik" Bryndala. Wkrótce dołączył do nich Tomasz "Kieliszek" Kosma.
Początkowo nazywali się Latający Pisuar. Istotną rolę odegrał tekściarz – Andrzej Marek "Ordynat" Michorzewski. W tym składzie, w styczniu 1985 r. w studiu studenckiego Radia "Centrum" zarejestrowali pierwszy materiał, który miał trafić do Radia Wolna Europa. Po koncercie z okazji balu plastyka, w toruńskim Klubie Odnowa, zespół postanowił poszerzyć skład o saksofon, na którym grał Waldemar Zaborowski.
Pierwszy koncert pod nazwą "Kobranocka" miał miejsce w 31 sierpnia 1985  r., w warszawskim klubie Riwiera na Festiwalu "Poza Kontrolą", po którym zespół zebrał pochlebne recenzje, a Grzegorz Brzozowicz, szef festiwalu i klubu Riwiera, zaproponował grupie wspólną trasę koncertową z zespołem Die Toten Hosen. Po trasie z zespołu odszedł Tomasz Kosma, a jego miejsce zajął Sławomir "Kogut" Ciesielski, grający wówczas także w zespole Republika. Na początku 1986 r. Kobranocka nagrała nowe utwory w studio w Bydgoszczy. W sierpniu 1986 r. zespół gościł na festiwalu w Jarocinie, gdzie zdobył pochlebne recenzje ze strony krytyków jak i publiczności.
W kwietniu 1987 r. w studiu Tonpressu w Warszawie, zarejestrowana została pierwsza płyta zespołu, Sztuka jest skarpetką kulawego. Jej premiera miała miejsce rok później. W lipcu z zespołu odszedł Sławomir Ciesielski, a w składzie pojawił się Piotr "Vysol" Wysocki. Wkrótce z zespołu odszedł także Waldemar Zaborski, a w jego miejsce wszedł warszawiak Jacek "Piorun Perkoz" Perkowski, współpracujący z takimi zespołami jak DeMono, AzylP i T.Love. Na przełomie września i października 1989 r. Kobranocka zarejestrowała w Teatrze Stu w Krakowie materiał na swoją drugą płytę zaytyułowaną Kwiaty na żywopłocie, niestety wytwórnia Wifon wycofała się ze współpracy, w związku z czym nagrania ukazały się dopiero dwa lata później, za sprawą S.P. Records i ZPR Records (wydanie winylowe).
Na początku l. 90 XX w. w zespole nastąpiły znaczne roszady personalne. Jacek Perkowski opuścił Kobranockę, a w jego miejsce pojawił się Adam "Burza" Burzyński, który później udzielał się w zespole Kazik Na Żywo. W 1991 r. w tym składzie zespół zarejestrował w Izabelin Studio materiał na płytę Ku nieboskłonom, który jednak w wyniku nie satysfakcjonującej promocji nie odniósł większego sukcesu, co w konsekwencji doprowadziło do zerwania współpracy z wytwórnią. Koleją płytę zatytułowaną Niech popłyną łzy wydała w 1994 r. wytwórnia Loud Out Records. W nagraniu nie brał udziału Jacek Bryndal, który zajmował się w tym czasie swoim własnym projektem muzycznym Atrakcyjny Kazimierz. Wśród gości na albumie pojawiły się m.in. Kasia Nosowska, Martyna Jakubowicz Anja Ortodox czy Edyta Bartosiewicz.
W 1999 r. roku, nakładem Koch International, ukazała się składanka z największymi przebojami zespołu. Album Gold zawierał takie przeboje jak Kocham cię jak Irlandię, Hipisówka czy List z pola boju. W 2001 r., po kilkuletniej przerwie, ukazała się kolejna płyta zespołu O miłości i wolności, zawierająca stare i nowe kompozycje. Promował ją utwór Raz, jeszcze raz. Gościnnie zagrali m.in. Bogdan Hołownia i Ewelina Flinta. Wkrótce, w serii "Niezwyciężeni", pojawił się album koncertowy. Materiał został nagrany w trakcie koncertu z 22 I 2001 r. w studio Polskiego Radia PiK w Bydgoszczy. Kolejny album Sterowany jest ten świat, wydany w 2006 r. przez Polskie Radio, zawierał dwanaście nowych numerów. Wkrótce zespół gościł na PRL Festiwalu w Jarocinie i zagrał koncert w legendarnym składzie z Zaborem i Kogutem. Na radiowe listy przebojów trafił singiel Jak zapomnieć cię. W tym czasie zespół zagrał kilka ważnych koncertów m.in. w Studio im. Agnieszki Osieckiej, a także jako suport Guns N’Roses w Warszawie.
22 VII 2006 r. Prezydent Miasta Torunia przyznał zespołowi nagrodę w kategorii "Płyta Roku" podczas koncertu Toruńskich Gwiazd. Członkowie zespołu Kobranocka wzięli udział w projekcie Grzegorza Brzozowicza – Yugoton II. Kobra zaśpiewał w dwóch numerach, do których teksty napisał Ordynat. Płyta Słoneczna strona miasta miała premierę 24 III 2007 r. 30 VII na Przystanku Woodstock zarejestrowany został koncert Dobranocki, który następnie ukazał się w postaci DVD, a jego premiera miała miejsce 5 II 2008 r. W 2007 grupa nagrywała materiał na kolejny album. W międzyczasie Kobranocka wzięła udział w koncercie poświęconym Grzegorzowi Ciechowskiemu "Pejzaż bez Ciebie", emitowany w TVP2. 31 VIII 2010 r., podczas koncertu jubileuszowego z okazji 25-lecia zespołu w toruńskim Klubie OdNowa miała miejsce premiera płyty SPOX!
Kobranocka ma na swoim koncie kilkaset koncertów. Grała wspólnie z takimi artystami i zespołami jak: Oddział Zamknięty, Kayah, Róże Europy, Raz Dwa Trzy, Myslovitz, Acid Drinkers, Coma, Pustki, supportowała Guns N’Rosses.


Zobacz także:

do góry