Czaqu

ostry, ale melodyjny rock

Adres WWW: www.czaqu.art.pl; www.myspace.com/czaqu


Zespół Czaqu założony został w 2001 r. w Toruniu z inicjatywy Grzegorza Walczaka – wokalisty i gitarzysty, Olka Skipczaka – perkusisty i Artura Dobrowolskiego – gitarzysty basowego.
Zespół początkowo nosił nazwę Why Not. W czasie pierwszych występów towarzyszyli im także Wiesław Kryszewski (gitara) i Leszek Miliński (klawisze). W styczniu 2001 r., po namowie Artura Dobrowolskiego, do Why Not dołączył Michał Dybowski – klawiszowiec, którego brzmienie klawiszy analogowych, podłączanych do pieca gitarowego, wzbogaciło brzmienie muzyki. Zespół zmienił nazwę na Czaqu. W tym składzie zespół zagrał około dwudziestu koncertów.
Niezgodność poglądów spowodowała odejście Dobrowolskiego, którego miejsce zajął wkrótce Paweł "Kot" Kociszewski. Pierwszy koncert z nowym basistą miał miejsce 4 listopada 2001 r. w klubie Miś, wraz z zespołem OK.’laski. 2 grudnia 2001 r. zespół zdobył Grand Prix na Ogólnopolskim przeglądzie zespołów muzycznych "Gitariada 2001".
W styczniu 2002 r., przy wsparciu finansowym Grzegorza Koncewicza, zespół rozpoczął nagrania płyty w studiu Radia PiK, które zakończyły się w styczniu 2003 r. W kwietniu 2002 r. do listy sukcesów dopisano Grand Prix na toruńskim przeglądzie "Katar 2002" oraz wyróżnienie na eliminacjach do "Famy 2002". Latem zespół odbył krótką trasę koncertową wybrzeżem Bałtyku.
Kolejne zmiany personalne miały miejsce na początku 2003 r. Z zespołu odszedł Olek Skipczak, a jego miejsce zajął Marek Wituszyński. W czerwcu ukazała się pierwsza płyta zespołu zatytułowana Inność. Z początkiem 2005 r. zespół opuścili Michał "Dyboś" Dybowski i Paweł „Kot” Kociszewski. Nowym basistą został Maciek Jackowski, a wkrótce powrócił także Dybowski. Od tego momentu zespół wiele koncertował i odnosił kolejne sukcesy na przeglądach i festiwalach.
Jesienią 2007 r. zespół Czaqu podjął współpracę ze Zbyszkiem Krzywańskim, wydając maxisingiel zatytułowany Czaqu zapowiadający kolejną płytę. W 2008 r. pochodzący z niego utwór Nie wiem w co wierzę kiedy przegrywam został zamieszczony na składance lutowego numeru magazynu "Gitarzysta". Zespół nagrał także dwa wideoklipy do utworów Inność i Wart Niewiedzy. Utwór Inność przez ponad pół roku gościł na liście przebojów Radia PiK. W 2008 r. Czaqu zostało laureatem prestiżowej nagrody na Festiwalu "Pejzaż bez Ciebie", poświęconego twórczości toruńskiego muzyka Grzegorza Ciechowskiego. Występ emitowany był na antenie TVP2. Czaqu wystąpiło obok takich artystów jak: Katarzyna Groniec, Maria Peszek, Justyna Steczkowska, Zbigniew Krzywński & Jacek Bończyk, Ryszard Rynkowski, Grzegorz Turnau, Wojciech Waglewski, Hey, Dobranocka, Raz Dwa Trzy.
Czaqu zagrało ponad 200 koncertów. Występowało z takimi zespołami jak Kult, Hey, Acid Drinkers, Róże Europy, Pudelki, Oddział Zamknięty, KSU, Golden Life, Harlem czy Proletariat.
W 2009 r. zespół, pod okiem Mariusza Zięby, wydał kolejną płytę zatytułowaną Pachnie powietrze, nakładem własnej wytwórni CzAQUfonica. Utwory zamieszczone na niej można było usłyszeć na antenie radia Trójka, PiK, Radia Białystok i Radia Olsztyn oraz w innych rozgłośniach lokalnych. Koncert premierowy, promujący nową płytę odbył się 1 maja 2009 r. w ruinach zamku krzyżackiego w Toruniu, którego zapis został wydany na płycie DVD.
Za całokształt ostatniej działalności zespół został nagrodzony przez internautów, którzy wybrali Czaqu "Zespołem Roku 2009", w plebiscycie Toruńskich Gwiazd, zorganizowanym przez Radio Gra.
Zespół Czaqu jest zdecydowanie grupą koncertową, dającą żywiołowe, dynamiczne występy (Koncert na ruinach zamku krzyżackiego w Toruniu, 2009). Ich muzykę można określić jako ostry, ale melodyjny rock. Ważnym aspektem ich muzyki są teksty, pisane głównie przez Grzegorza Walczaka. Specyficzne brzmienie zespołowi nadają klawisze analogowe podłączone do pieca gitarowego. Ale Czaqu to nie tylko rockowe granie, to także spokojne, akustyczne utwory. Zespół brał także udział w przedstawieniu teatralnym pt. Tu nasze miejsce, w reżyserii Sylwii Czerwińskiej-Modrzejewskiej.


Zobacz także:

do góry