Butelka

Adres WWW: http://www.butelka.net/index.php


Zespół "Butelka" powstał w 1996 r., z inicjatywy Grzegorza "McButelki" Kopcewicza, który wraz z kolegami z zespołu Kobranocka – Dr. Frankenstein i Piękny Lolo, a także z zespołu OK'Laski – HipHłop, postanowił stworzyć nowy projekt muzyczny, oscylujący wokół mocnego metalowego brzmienia. Pierwsze nagranie zatytułowane "Potrzebni", powstało w studiu Dworu Artusa w Toruniu. Wkrótce zespół rozpoczął regularne próby w "Zębowni".
Pierwsza płyta Butelki nosiła tytuł po prostu Butelka i była nagrywana w latach 1997-1998 w Dworze Artusa. W utworze 10 grudnia na basie zagrał Klasztor (Kobranocka, Atrakcyjny Kazimierz). Materiał ten został wydany w 1999 r. przez niezależną wytwórnię Black Bottle Records, założoną przez Grzegorza Kopcewicza.
Zespół w tym składzie został rozwiązany w 2003 r., jednak już po kilku miesiącach ustabilizował się nowy skład. Do McButelki dołączyli inż.MBL, Martinus (członkowie Deuther X), Kot, Dyboś i Vitusz (grający wówczas w zespole Czaqu). Prace nad kolejną płytą rozpoczęły się w 2004 r. W tym czasie od zespołu odeszli Martinus i Dyboś. Nowy album Radio dla Polaków wydany w 2005 r. nakładem MTJ, charakteryzował się bardziej metalowym brzmieniem od poprzedniego. Na płycie tej znalazły się takie utwory jak Radio dla Polaków, LPR i CHWD(P). Do poszczególnych utworów powstały odważne teledyski, które oglądać można w Internecie.
W 2007 r. od zespołu odszeł Vitusz, szybko zastąpiony przez Kviatora (Deathcaller). W nowym składzie Butelka pracowała nad materiałem na kolejną płytę zatytułowaną DemonArchia, wydaną nakładem wytwórni MTJ w 2008 r. Największym hitem z tego albumu okazał się Dekoder TV Trwam, do którego teledysk długo bił rekordy popularności w serwisie YouTube. Klipy zrealizowano także do utworów W imieniu wiary i Katolicki tajny współpracownik.
W 2008 r. z Butelki odchodzą inż. MBL, Kot i Kviator. Ich miejsce zajęli Sivy (Chainsaw), Jołek (Doktor C) i Professor Jerry (TrzyCzwarte, All My Life). Pierwszy koncert z nowymi muzykami odbył się na toruńskim finale WOŚP 2009. Wkrótce nastąpiły kolejne zmiany personalne – miejsce Professora Jerry’ego zajął Gorzky, a za bębnami zasiadł Padre, zastępując Sivego. Obecnie Butelka pracuje nad kolejną płytą. Nowe utwory, które można już usłyszeć na koncertach to m.in. Lider nabity w Butelkę i Szatan.
Zespół ma na swoim koncie ponad 170 koncertów. Grał z takimi zespołami jak Kat, Hey, Chylińska, TSA, Acid Drinkers, Hunter, Frontside, Totem, Chainsaw, Rootwater, Horrorscope, Mech, Killjoy, The NO-Mads, Dragon’s Eye, Corruption. Brał udział w kilku finałach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, festiwalach tj. HunterFest w Szczytnie (2005, 2006), Jarocin Festiwal (2006), Gotyk na Dotyk (2007, 2008), ParkFest (2007), Wacken Metal Battle (2007), Mech Day (2008), MuszlaFest (2008). Występował także z hiphopowymi formacjami Kaliber 44 i Wzgórze Ya-Pa 3, w czasie festiwalu "Rap’n’Roll". Butelka grała na pierwszym i drugim koncercie pamięci Grzegorza Ciechowskiego w toruńskim klubie "Od Nowa".
W czasie koncertów grupa często szokuje scenicznym imagem – członkowie zespołu noszą sutanny. Stosują też oryginalne dekoracje, efekty pirotechniczne, a wokalista zazwyczaj występuje z kilkoma krzyżami.


Zobacz także:

do góry