Bikini

Adres WWW: http://www.myspace.com/bikinitorun


Zespół Bikini powstał jesienią 1981 r.  w Toruniu, założony przez Zbigniewa Cołbeckiego – byłego gitarzystę zespołu Rejestracja, który także pełnił funkcję wokalisty. Ciekawostką jest, że nazwa kapeli Bikini była prezentem urodzinowym dla Zbyszka od Grzegorza Ciechowskiego.
Pierwsze trzy próby odbyły się w piwnicach budynku starej "Od Nowy" w dniach 11, 12 i 13 grudnia 1981 r. Klub "Od Nowa" z powodu stanu wojennego został zamknięty. Do kolejnej próby upłynęło kilka dobrych miesięcy. Na wiosnę 1982 r. do składu dołączyli Adam Czarnecki – gitarzysta basowy i Tomasz Wiśniewski – perkusja. Grupę wspierały także trzy wokalistki: Anna Kamińska, Violetta Falecka i nieżyjąca już Beata Wieczerzak. Zespół Bikini na stałe wpisał się w krajobraz rodzącej się nowej fali.
Debiutowali  na Festiwalu w Jarocinie już w roku 1982. Pisano wówczas o nich tak: Bikini to jeden z najmłodszych zespołów występujących w tegorocznym przeglądzie. Istnieje od listopada 1981 roku, a ostateczny skład grupy utworzył się w lutym br. Grają muzykę nowofalową i mają za sobą dwa koncerty podczas łódzkiego Rockowiska oraz kilka koncertów wraz z Republiką. Kontakt: Studencki Klub Pracy Tworczej Od-Nowa, (...) Toruń. W latach 1982-1983 zespół występował na koncertach i festiwalach w wielu miastach Polski (Toruń, Warszawa, Słupsk, Brodnica).
Pod koniec 1983 r. drogi muzyków rozeszły się, nie pozostawiając po sobie żadnych oficjalnych nagrań. Zespół zreaktywował się na krótko w latach 1985-1986. Do składu dołączyli wówczas muzycy zespołu Rejestracja – nieżyjący już Leszek Zawrot, a także Tomasz Siatka. Ponowną działalność muzyczną grupa prowadziła jeszcze w 1996 i 2001 r. W 2007 r. zespół ponownie rozpoczął działalność. W 2008 r. zespół Strachy na Lachy zamieścił utwór Bikini - Nocne ulice na płycie Zakazane piosenki.
W 2009 r. ukazała się pierwsza studyjna płyta zespołu, zatytułowana Dokument, zawierająca nagrania z lat 1982-2008. Zostały one nagrane na koncertach i w kilku studiach nagraniowych: utwory Pieniądze, Taki jak ja i Różowy trójkąt zostały nagrane podczas festiwalu w Jarocinie w 1982; Nocne ulice, Fikcyjne wycieczki, Pieniądze i Plastikowe oczy w toruńskim studiu Radia Studenckiego "Klub Morski" w 1982; Pieniądze – nagranie z próby w toruńskim klubie "Od Nowa" z 1982 r.; Pomóż mi nagrano w toruńskim klubie "Elana" z 1982; Święty – utwór  z koncertu na festiwalu w Jarocinie z 1983 r.; W kawiarni – nagranie z  klubu "Od Nowa" z 1985 r.; utwory Znowu jestem sam, Śmietnisko, Nienawiść, Dokąd tak biegniesz? oraz Labirynt zarejestrowane w klubie "Od Nowa" z 1986 r.; nagrania utworów Rewolucja, Znowu jestem sam, Plastikowe oczy, Budząc zmysły na jawie, Czarodzieje zarejestrowane zostały w Studio Artus w 1996 r., a utwór Taka dupa – w 2008 r. w Studio Black Bottle. Na płycie znalazły się dwadzieścia dwa utwory, dwa wideoklipy.
W 2010 r. zespół zarejestrował cztery nowe utwory, które opublikowane zostały w formie płyty winylowej. Epka została zatytułowana Bikini i wydana nakładem Hard Rock Pub Pamela. Znalazły się na niej cztery utwory: W kawiarni, Fikcyjne wycieczki, Nocne ulice i Pomóż mi. Gościnnie na instrumentach klawiszowych zagrał Grzegorz Kopcewicz z zespołu Butelka.


Zobacz także:

do góry