Bałkany Śpiewają

Adres WWW: http://www.myspace.com/balkanyspiewaja


Zespół „Bałkany Śpiewają” powstał pod koniec 2003 roku z inicjatywy Milana Duškova, lektora języka serbskiego w Instytucie Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, tłumacza oraz reżysera teatralnego. Od momentu śmierci lidera w 2009 r., zespół jest prowadzony wspólnym wysiłkiem jego członków. Skład zespołu tworzą studenci filologii słowiańskiej oraz bałkanistyki, a także studenci innych kierunków. Trzon zespołu stanowi sześcioosobowy chór wspierany przez bas, gitarę, perkusję oraz akordeon. W repertuarze zespołu znaleźć można tradycyjne utwory ludowe z Albanii, Bułgarii, Bośni, Chorwacji, Macedonii, Serbii, Białorusi, Ukrainy oraz Polski, zaaranżowane zgodnie z wokalno-instrumentalnymi możliwościami zespołu, wykonywane w autorskich aranżacjach.

Bałkany Śpiewają” nie stawiają sobie wyraźnych granic w twórczości, dlatego też ich repertuar wciąż poszerza się, a niekończące się inspiracje prowadzą do coraz to nowszych odkryć muzycznych. Z prezentowanym przez „Bałkany Śpiewają” bogatym folklorem wskazanych wyżej krajów polska publiczność miała okazję zapoznać się m. in. na wrocławskim Festiwalu Piosenki Słowiańskiej, gdzie zespół występował dwukrotnie, zdobywając kilka nagród, a także wyróżnień indywidualnych i zespołowych. W poczet jego osiągnięć można wpisać też spore doświadczenie sceniczne, włączając w nie również koncerty zagraniczne - m.in. w Holandii oraz Albanii. Obok muzyki ważną sprawą dla zespołu jest również promowanie kultury Bałkanów poprzez występy sceniczne.


Zespół ma na koncie jedną płytę koncertową, wydaną ze środków stypendialnych, przyznanych mu przez Urząd Torunia za wybitne osiągnięcia artystyczne, poświęconą Milanovi Duskov, a obecnie pracuje nad materiałem na album studyjny.

Skład Zespołu:
Katarzyna Ostrowska – wokal
Aleksandra Straszkiewicz – wokal
Marlena Szubert – wokal
Aleksandra Renz – wokal
Izabela Żołnowska – wokal
Magdalena Cysewska – akordeon
Maciej Czajewski – gitara basowa
Maciej Kożuszek – perkusja
Mateusz Słupski – gitara klasyczna

Bibliografia:
http://balkanyspiewaja.muzzo.pl
http://www.fabrykazespolow.pl/component/investor2/?investor2Task=investor2Details&investor2Id=4377
http://faktygrudziadz.pl/article/3565/balkany-spiewaja-koncert-muzyki-balka-nskiej
http://www.visitkujawsko-pomorskie.pl/ba%C5%81kany-%C5%9Apiewaj%C4%84-w-toruniu,178,503,1486.html
Jakubowska Paulina: Tak zaśpiewały Bałkany. CowToruniu.pl http://www.cowtoruniu.pl/artykul-539#k
http://www.youtube.com/watch?v=SWYPD4MWv-8


Zobacz także:

do góry