Szkolne muzeum motoryzacji

Adres: Toruń, ul. Grunwaldzka 25b

Telefon: 56 654 32 20

Adres WWW: http://www.zssam-torun.org/muzeum/muzeum.html


Muzeum motoryzacji działa przy Zespole Szkół Samochodowych przy ul. Grunwaldzkiej 25. Szkoła została wydzielona z Technikum Budowlanego 1 września 1955 r. Początkowo wprowadzono 2 oddziały 1 klasy. Pierwsi absolwenci opuścili szkolne mury w 1959 r. Pierwotnie warsztaty szkolne mieściły się w nieistniejącym już budynku na rogu ul. Uniwersyteckiej i Wałów gen. Sikorskiego. Od 1961 r. szkoła funkcjonowała w zabudowaniach OO Redemptorystów przy ul. św. Józefa. W 1993 r. Samochodówka mieści się w nowoczesnym kompleksie, w skład którego wchodzi szkoła z 39 salami lekcyjnymi, hala sportowa z nowoczesną, krytą strzelnicą oraz warsztaty szkolne świadczące usługi w zakresie naprawy samochodów. Od 1955 r. szkolne mury opuściło ponad 10 tysięcy absolwentów. Obecnie do Zespołu Szkół Samochodowych uczęszcza ok. 1000 uczniów.
Przy szkole działa jedyne w swoim rodzaju Muzeum Motoryzacji, w którym zgromadzonych jest kilkadziesiąt eksponatów w tym 10 samochodów i 90 jednośladów. Wszystkie zostały pozyskane przez uczniów, którzy dokonali ich rekonstrukcji w ramach prac dyplomowych. Najstarsze eksponaty to motocykle z lat 30-tych: Metro 100, Sachs 100, Wanderer oraz samochody: Mikrus, Warszawa M-20 i Wołga. Można również podziwiać, m.in.: pierwszy polski motorower Ryś oraz skuter z lat 60-tych Osa.
W celu szerszego udostępnienia zbiorów planuje się wybudować osobne pomieszczenie, w którym prezentowane byłyby eksponaty.


Zobacz także:

do góry