Schola katedralna "Portamus Gaudiam"


Schola katedralna Portamus Gaudiam rozpoczęła swoją działalność we wrześniu 1999 r. Nazwa z jęz. łacińskiego oznacza Niesiemy Radość. Schola skupiała w swoich szeregach ponad trzydzieścioro dziewcząt, którymi od początku dyrygowała Agnieszka Brzezińska. Schola działała przy toruńskiego katedrze do września 2007 r. Schola wpisuje się w bogatą tradycję muzyczną kościoła św. Janów oraz nawiązuje do istniejącej w średniowieczu Scholi Cantorum. Próby trwające ponad 2 godziny odbywały się co tydzień. Dziewczęta w wieku od 5 do 16 lat poznawały wtedy nowe pieśni i utwory. Chóru można było posłuchać w każdą niedzielę podczas mszy świętej o godz. 11.
Na repertuar składają się tradycyjne pieści kościelne oraz współczesne utwory. Ukoronowaniem wielu lat ciężkiej pracy jest nagranie w 2004 r. pierwszej płyty "Kochajcie Go jak Mnie", na której znalazły się różne utwory od żarliwości adwentowego oczekiwania na Mesjasza po opiewające królewskość Chrystusa.
Wśród wielu własnych inicjatyw scholi jest Koncert Pieśni Pasyjnej "Jak Trudno Opisać Mękę Twą Panie" poświęcony rozważaniu Męki Zbawiciela. Pierwszy koncert, który wypełniały pieśni oraz poezja został zainaugurowany w toruńskiej katedrze. Kolejne odbyły się w Chełmnie, Świerczynkach i wielu toruńskich parafiach. Schola ma na swoim koncie występ podczas Toruńskich Wieczorów Kolęd, które co roku odbywają się w Sali Mieszczańskiej toruńskiego Ratusza z udziałem torunian i władz miejskich oraz jako gość podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni i Piosenki Bożonarodzeniowej w Toruniu, a także na antenie TV TRWAM.
Schola doskonali swoje umiejętności podczas wakacyjnych wyjazdów. W 2004 r. w Sikorzu k. Płocka oraz w Szczyrku w 2006 r.
Prace nad pierwszą płytą schola rozpoczęła 15 kwietnia 2004 r., a 13 czerwca odebrana została pierwsza płyta.


Zobacz także:

do góry