Zespół "Claritas"


Grupa muzyczna Claritas (jęz. łac. Światłość) rozpoczęła swoją działalność na początku lat 90. w Toruniu. Od początku zespół współpracuje z parafią Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Caritas brał udział w licznych koncertach, kongresach, festynach spotkaniach i wieczorach muzycznych. Celem zespołu jest pielęgnowanie i rozpowszechnianie wielkiego skarbca polskiej pieśni kościelnej przybliżając w ten sposób słuchaczom zarówno ważną w swej wymowie ich treść jak również opracowanie muzyczne, często ubogacane aranżacją własną zespołu. Dlatego na repertuar Caritasu składają się zarówno tradycyjne pieśni o wielowiekowej tradycji wykonywane często podczas liturgii, jak również nowe kompozycje samego zespołu i współczesnych autorów.

W skład zespołu wchodzi pięcioro wykonawców:
- Agnieszka Brzezińska
- Aleksandra Okuniewicz
- Wojciech Chachuła
- Karol Wiśniewski
- Tomasz Górski.

Instrumentarium Claritas tworzą: organy, gitary, flety, akordeon, saksofon oraz różnego rodzaju instrumenty perkusyjne np. drumla

Festiwale:
Claritas prezentował swoje utwory m.in. podczas festiwali w Gnieźnie, Tczewie, Toruniu, Kowalewie Pomorskim czy Górznie, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. Występował jako gość wieczoru na Diecezjalnych Festiwalach Pieśni i Piosenki Bożonarodzeniowej organizowanych przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickich przy parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Toruniu.
W 2002 r. grupa Claritas została odznaczona przez ks. bp Andrzeja Suskiego medalem "Zasłużonym dla diecezji toruńskiej".
Współpracując z Urzędem Miejskim w Toruniu podjął się organizacji koncertu Pieśni Patriotycznej "Bogu i Ojczyźnie", która w maju 2004 r. zgromadziła wielu Torunian i gości w Amfiteatrze Muzeum Etnograficznego.

Trasy koncertowe:
Claritas ze swoją muzyką docierał do wielu miast i miejscowości w Polsce, m.in. koncertując w Gdyni, Gnieźnie, śpiewając razem z Ryszardem Rynkowskim dla publiczności w Grudziądzu , ponadto w Świeciu, Chełmnie, Golubiu-Dobrzyniu, Unisławiu, Jabłonowie Pomorskim, Wąbrzeźnie czy Toruniu.

Publikacje:
W dotychczasowej swej działalności grupa nagrała już sześć płyt: "Kolędy", "Zaufaj Maryi", "Zawierz Zbawcy", "Żyj jak przykazał Bóg", "Opowieść wigilijna".
W kwietniu 2004 r. zespół wydał kolejną płytę zatytułowaną "Warto żyć". Koncerty promujące nowy krążek zainicjowane już w maju tegoż roku w Amfiteatrze Muzeum Etnograficznego w Toruniu objęły także Polonię w Niemczech oraz wiele miejscowości w regionie.

Claritas współpracuje z Uniwersytetem Trzeciego Wieku, zajmuje się oprawą uroczystości liturgicznych, aktywnie uczestniczy w spotkaniach wigilijnych dla Rady Miasta Torunia. Zespół nagrał już kilka teledysków, prezentował swoje utwory na antenach telewizji regionalnych TVP Bydgoszcz, TV Toruń oraz rozgłośniach radiowych. W ostatnim czasie koncertował w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego, inicjując "Rodzinny Wieczór Kolęd" - imprezę, która na stałe wpisała się w repertuar kulturalny Miasta Torunia.
W 2005 r. świętując jubileusz 15-lecia swej działalności - otrzymał podczas okolicznościowego koncertu w Piwnicy pod śś. Janami w Toruniu nagrodę Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego.


Zobacz także:

do góry