Fort IV

Adres: Toruń, ul. Chrobrego 86, biuro@fort.torun.pl

Telefon: 56 655 82 36, 56 655 81 34

Adres WWW: http://www.fort.torun.pl


Fort IV "Yorck – Żółkiewski" to obiekt XIX-wiecznej pruskiej twierdzy Toruń, który został wybudowany w latach 1878-1884 dla 800-osobowej załogi. Fort IV w całej swojej historii nigdy nie został wykorzystany zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Przez cały okres wojen nie brał udziału w walkach, podobnie jak cała Twierdza Toruń.
Dopiero od 1995 r. obiekt przeszedł w prywatne ręce i od tego czasu poddawany jest systematycznej rewitalizacji, która trwa do dziś. Obecnie Fort IV "Yorck – Żółkiewski" jest jedynym przystosowanym i udostępnionym w pełni fortem twierdzy Toruń oraz najlepiej zrewitalizowanym obiektem tej klasy na terenie naszego kraju. Posiada własną infrastrukturę turystyczną tj. bazę noclegową, bazę gastronomiczną, podziemną trasę zwiedzania.
Funkcjonowanie na rynku usług turystycznych to nie jedyna płaszczyzna, na której działa Fort IV. Priorytetowym działaniem jest edukacja młodzieży. Z tego względu oprócz wypoczynku w obiekcie młodzież może skorzystać ze specjalnie przygotowanych pakietów, które umożliwiają kompleksowe poznanie Torunia i okolic. Istotną sprawą jest angażowanie się w szeroko rozumiane życie kulturalne miasta. Z tego względu Fort IV czynnie uczestniczy w wszelkiego rodzaju przedsięwzięciach organizowanych w mieście, np. Toruński Festiwal Nauki i Sztuki, Salonik Artystyczny Fortu IV, Nocne Dyżury Przewodnickie itp.
Fort IV jako produkt turystyczny posiada możliwość organizacji wypoczynku dla grup, a także przygotowania imprez nawet dla kilkuset osób. W Polsce uznawany jest jako wzorzec pod względem zagospodarowania i rewitalizacji obiektów architektury obronnej. Działania podjęte w Forcie IV w Toruniu stały się inspiracją do rewitalizacji obiektów fortecznych na terenie całego kraju. W 2008 r. w Forcie IV odbyła się konferencja, na którą przyjechali przedstawiciele wszystkich obiektów fortecznych z kraju, a także przedstawiciele międzynarodowego Szlaku Twierdz Nadbałtyckich z Niemiec. Konsekwencją spotkania było nawiązanie współpracy oraz pakietowanie usług turystycznych pomiędzy poszczególnymi przedstawicielami obiektów fortecznych. Fort IV "Yorck – Żółkiewski" został także wyróżniony certyfikatem Polskiej Organizacji Turystycznej jako "Najlepszy produkt turystyczny roku 2009". Kapituła ekspertów wyróżniło także Fort IV "Złotym Medalem" Międzynarodowych Targów Poznańskich 2010. Głosem 4744 internatów Fort IV został uznany "Perłą W Koronie Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2010".


Zobacz także:

do góry