Wakarecy Marek

1293613403marek04.jpg

Skrzypek, altowiolista, wieloletni dyrektor Toruńskiej Orkiestry Kameralnej

Data urodzenia: 1951

Miejsce urodzenia: Toruń

Dyplom: 1973 - matematyka na UMK, 1976 - Szkoła Muzyczna II stopnia


Od roku 1965 czyli jeszcze w trakcie edukacji muzycznej grał w zespołach muzycznych: Orkiestry Estradowej, Kapeli Ludowej i Kwartetu Smyczkowego Międzyszkolnego Zespołu Pieśni i Tańca "Młody Toruń". W roku 1973 ukończył studia matematyczne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika a w 1976 Szkołę Muzyczną II stopnia. Po studiach pracował w Instytucie Maszyn Matematycznych, równocześnie grając w Toruńskiej Orkiestrze Kameralnej. Od początku powstania Toruńskiej Orkiestry Kameralnej (1979) współpracował z nią jako altowiolista, najpierw dorywczo a od 1983 roku etatowo. Do roku 1994, poza grą w orkiestrze współpracował, w ramach Toruńskiego Kwartetu Smyczkowego m.in. ze skrzypkami: Marią Kaczmarek, Jackiem Pędrasikiem, Aleksandrą Łukaszewską, Antonim Kostyło, Aurelią Więcek i wiolonczelistkami: Barbarą Siegel i Anną Bukowską. W latach 1977 – 2006 był nauczycielem gry na skrzypcach i altówce w toruńskim Zespole Szkół Muzycznych. W latach 1994 – 2007 pełnił funkcję dyrektora naczelnego orkiestry, która dzięki jego staraniom i zabiegom w 2006 roku została przekształcona w Toruńską Orkiestrę Symfoniczną. Następnie pracował w Departamencie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego, opiekując się między innymi najważniejszymi instytucjami muzycznymi regionu kujawsko-pomorskiego, w tym Operą Nova i Filharmonią Pomorską.


W roku 1997, wspólnie z Jerzym Salwarowskim, powołał do życia międzynarodowy letni festiwal "Toruń – Muzyka i Architektura" a w roku 2005, wspólnie z Cezarym Zychem, Międzynarodowy Festiwal Haendlowski.


W czasach stanu wojennego kolportował pisma "Solidarności". Był radnym Torunia z ramienia Unii Wolności w dwóch pierwszych kadencjach samorządu (1990-1998). W tym czasie zablokował sprzedaż Dworu Artusa bankowi. Znakomity gawędziarz, który równie interesująco opowiada o swoich pasjach kulinarnych, jak i poszukiwaniach genealogii rodziny, dzięki czemu odkrył, że ród Wakarecych wywodzi się od włoskiego rzeźbiarza, który w 1762 roku przywędrował z Toskanii do Byszewa, gdzie został wójtem. Jak sam powiada, rodzinne geny to także muzyka, co potwierdza również fakt, iż jego bratankiem jest Paweł – finalista Konkursu Chopinowskiego 2010.


Zginął 7 listopada 2011 w Toruniu w wypadku samochodowym przy ul. Szosa Bydgoska.


Zobacz także:

do góry

Marek Wakarecy


Marek Wakarecy


Marek Wakarecy


Marek Wakarecy


Marek Wakarecy