Lewandowski Sławomir

Aktor teatru im. Wilama Horzycy w latach 1979 - 1985

Data urodzenia: 1949 - 2010

Miejsce urodzenia: Gorzów Wielkopolski

Dyplom: Filologia romańska, Uniwersytet Adama Mickiewicza Aktorski egzamin eksternistyczny w teatrze gnieźnieńskim

Debiut:

1973 - Chłopak, Narzeczony, Student, Żołnierz, w Ech, jabłuszko Zbigniewa Adriańskiego W reżyserii Marii Straszewskiej, Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego Kalisz.


Zawód pierwszy – filolog romański (przetłumaczył kilka książek). Przygodę z aktorstwem rozpoczął w teatrach studenckich, by ostatecznie karierze scenicznej poświęcić się na dobre. Po studiach uniwersyteckich trafił jako adept do teatrów w Kaliszu (1973-1974) i Gnieźnie (1974-1977) - tu wystąpił w ośmiu tytułach. W Teatrze Wybrzeże, do którego przeniósł się zaledwie na jeden rok, wystąpił w 4 spektaklach. Z toruńskim teatrem związany był przez sześć sezonów. Miłośnik i znawca muzyki klasycznej, zwłaszcza operowej. Jego maleńkie toruńskie mieszkanko za Wisłą wypełniały głównie płyty – wówczas jeszcze winylowe. Ostatnim miejsce pracy był Teatr Miejski im. Gombrowicza w Gdyni.


Nagrody i odznaczenia:


1976 - Nagroda za rolę czeladnika w Szewcach Stanisława Ignacego Witkiewicza w reżyserii W. Boratyńskiego w Teatrze im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie, II Opolskie Konfrontacje Teatralne, Opole
2000 – Nagroda Prezydenta Gdyni
2009 – Nagroda Prezydenta Gdyni


Zobacz także:
Teatr im. Wilama Horzycy

do góry