Maciudziński Włodzimierz "Dziadek"

Aktor Teatru im. Wilama Horzycy w latach 1976-86 i 1990-2000

Data urodzenia: 1946 - 2003

Miejsce urodzenia: Łódź

Dyplom: 1976 - Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej, Łódź.


Popularny i lubiany zarówno przez publiczność, jak i kolegów – aktor Teatru im. W. Horzycy. Zwany Dziadkiem, jak sam tłumaczył, z racji wieku: dość późno rozpoczął swoją „przygodę” ze szkołą teatralną i był najstarszym na roku studentem, więc często grywał ludzi starszych - „dziadków”. Owa ksywka na tyle przylgnęła do W. Maciudzińskiego, że w środowisku, nie tylko toruńskim, zaczęto go tak nazywać. Edukację zaczął w rodzinnej Łodzi od technikum mechanicznego. Odbył służbę wojskową, po czym został przyjęty do łódzkiego Teatru Sto Krzeseł. Ponieważ nie dostał się do szkoły teatralnej, zatrudnił się w Widzewskich Zakładach Maszyn Włókienniczych, a następnie - jako rekwizytor – w łódzkiej szkole filmowej. Jako 26-latek, za namową kolegów studentów, ponownie przystąpił do egzaminów wstępnych – tym razem z powodzeniem. Występował na deskach Teatru Współczesnego we Wrocławiu oraz Teatru Bałtyckiego im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie (ostatnie miejsce pracy).


Grywał w filmach (m.in. w Amatorze K. Kieślowskiego, i serialach (m.in. w Przeprowadzkach, Pograniczu w ogniu, Ucieczce z miejsc ukochanych)


Nagrody i odznaczenia:


1991 - Opole - XVII Opolskie Konfrontacje Teatralne - nagroda za rolę Mazurkiewicza w przedstawieniu Żołnierz królowej Madagaskaru Juliana Tuwima w Teatrze im. W. Horzycy w Toruniu
1996 - nagroda dyrektora Wydziału Kultury Urzędu Wojewódzkiego w Toruniu
2000 - nagroda Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego


Zobacz także:
Teatr im. Wilama Horzycy

do góry