Madyda-Tymolewska Maria

1291802048032.jpg

Nauczycielka, bibliotekarz, animator kultury

Miejsce urodzenia: Kwidzyn

Data śmierci: 17.07. 2014 r.

Dyplom: 1981 - filologia polska, UMKUrodzona w 1959 r. w Kwidzyniu. W r. 1977 rozpoczęła studia w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, na kierunku filologia polska, uzyskując w 1981 r. dyplom magistra Ukończyła także studium dla kadry kierowniczej szkół i instytucji kultury w zakresie zarządzania kulturą oraz studia podyplomowe w zakresie kierowania instytucjami samorządowymi i organizacjami pozarządowymi.


Po studiach podjęła pracę jako nauczycielka języka polskiego w toruńskich szkołach, gdzie pracowała w czasie od września 1981 do sierpnia 1989. Następnie została bibliotekarką w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej i Książnicy Miejskiej (obecnie Książnica Kopernikańska) gdzie od 1991 r. pełniła funkcję kierownika działu.


W październiku 1993 r. rozpoczęła pracę w Wydziale Kultury Turystyki i Sportu Urzędu Miejskiego w Toruniu. a następnie w wyniku konkursu została powołana w 1997 r. na stanowisko dyrektora Centrum Kultury Dwór Artusa.


Jako szef Dworu Artusa poza organizacją administracyjną i prawną instytucji oraz realizacją programu kulturalnego składającego się z ogromnej ilości spotkań z wybitnymi literatami, aktorami, reżyserami, koncertów twórców bardziej i mniej znanych - do sukcesów zalicza nawiązanie owocnej współpracy z programem trzecim Polskiego Radia. Dzięki temu do Torunia przyjeżdżały najlepsze polskie grupy kabaretowe w ramach "Sceny Kabaretowej Trójki", prowadzonej przez Artura Andrusa, śpiewający bardowie w ramach cyklu "Gitarą i piórem", prowadzonego przez Janusza Deblessema.


Za swój największy sukces uważa powołanie do życia i zrealizowanie pierwszych trzech edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. Organizacja tego wydarzenia była najpierw tematem pracy końcowej na studiach podyplomowych, a potem – dzięki niezwykle przychylnej postawie władz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Towarzystwa Naukowego oraz Zarządu Miasta – zrealizowana po raz pierwszy w lutym 2001 roku.


Od 1 lutego 2001 r. została mianowana naczelnikiem Wydziału Kultury, Turystyki i Sportu Urzędu Miasta. Natomiast od 1 października 2008 r. do 2014 r. pracowała w Biurze Toruńskiego Centrum Miasta, gdzie powierzono jej obowiązki związane z bezpieczeństwem.


W ostatnim miejscu pracy zorganizowała m.in. konkurs „Markowy Lokal Torunia”. 


Zobacz także:

do góry