Lewandowska Maria Zofia

poetka, bibliotekarka, tłumaczka

Data urodzenia: 1949

Miejsce urodzenia: Bydgoszcz

Dyplom: 1972 - Wydział Humanistyczny UMK, filologia polska; 1981 - doktorat z filozofii

Debiut:

1983 - Toruń


Urodzona w Bydgoszczy, dzieciństwo spędziła w Łobżenicy na ziemi krajeńskiej. Rodzinnie związana z okolicami Hrubieszowa. W Toruniu ukończyła polonistykę, uzyskała także doktorat na podstawie pracy o etyce Alberta Schweitzera. Przez wiele lat związana była zawodowo z Wojewódzką Biblioteką Publiczna i Książnicą Miejska (obecnie Książnica Kopernikańska). Przez pewien czas pracowała jako tłumacz tekstów technicznych, ale ma w dorobku również tłumaczenie renesansowego poematu o bibliotece wraz z jego omówieniem (wydane przez Książnicę w „Folia Toruniensia” nr 2-3/ 2002).


Osobnym rozdziałem są jej artykuły i szkice związane z filozofią, kulturą (literatura, teatr) i twórczością – także niepełnosprawnych. Wiele lat była wykładowcą na Pomaturalnym Studium Bibliotekarskim oraz krótko – na toruńskiej pedagogice.


Współpracowała z Towarzystwem Schweitzerowskim, zajmowała się etyką sportu, kulturą regionu, w tym historią tejże kultury (zajmowała się np. ks. Kujotem jako literatem).


W tzw. szufladzie ma m.in. tłumaczenie Hamleta, Kazań Strasburskich A. Schweitzera (z języka niemieckiego), esej z historii etyki pracy, sztukę teatralną Banita i kanclerz (o sprawie Samuela Zborowskiego). Jej wiersze tłumaczone były na język angielski, białoruski i chiński.


Dodatkowym zajęciem Marii Lewandowskiej jest rysowanie i malowanie akwarelą. Ilustrowała swoje zbiorki, miała, jak sama określa – jakieś wystawki, teraz usiłuje znaleźć w tej dziedzinie swoją drogę twórczą.


Nagrody:


1987 - Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Jana Parandowskiego


Zobacz także:

do góry