Jaworska Katarzyna (Kafka)

1263465384kafkajaworska.jpg

Animatorka kultury


Twórczyni i dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Tofifest" w Toruniu, jednej z największych polskich imprez filmowych. Filolog polski, filmoznawca i kulturoznawca z wykształcenia i z zamiłowania, inicjatorka wielu działań filmowych, promotorka młodego i niekonwencjonalnego kina polskiego w Europie, menadżer kultury.
Stworzony przez nią festiwal koncentruje się na kinie niepokornym, łamiącym schematy i wyznaczającym nowe trendy w sztuce filmowej, dyskutującym o kondycji człowieka w świecie współczesnym. Impreza prezentuje co roku ponad dwieście filmów z kilkudziesięciu krajów świata. "Tofifest" uznano m.in. za jedną z pięciu najważniejszych imprez kulturalnych 20-lecia wolnej Polski w regionie kujawsko-pomorskim oraz nominowano do "Wydarzenia Roku" 2008 i 2009 w Toruniu.
Jaworska organizuje także Festiwal Filmów Krótkometrażowych "Toruń Short Film Festival".
Od kilku lat kieruje programowo kinami studyjnymi w Toruniu, najpierw Kinem "Orzeł", obecnie jest kuratorem programu filmowego w Kinie "Centrum" w Centrum Sztuki Współczesnej. Założyła też alternatywny Dyskusyjny Klub Filmowy "Jazda".Nagrody i wyróżnienia (wybór):


2007 – Złota Kareta - Nagroda Kulturalna Dziennika Nowości
2008 – Nominacje w kategorii "Człowiek Roku", Gazeta Wyborcza
2008 – Nominacja w kategorii "Kobieta Roku", Radio Gra i Tygodnik Teraz Toruń
2009 – Wyróżnienie Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w dziedzinie kultura


Zobacz także:

do góry