Wierzcholski Sławek

1263197207slawek5.jpg

Wirtuoz harmonijki ustnej, wokalista, autor tekstów i muzyki, dziennikarz radiowy i prasowy

Data urodzenia: 19 IV 1958 r.

Miejsce urodzenia: Toruń

Dyplom: 1986 – Wydział Prawa i Administracji, UMK w Toruniu

Debiut:

1982 – Białystok, Festiwal "Jesień z bluesem"


Najpopularniejszy wykonawca bluesa w Polsce. Wirtuoz harmonijki ustnej, wokalista, autor tekstów i muzyki. Dziennikarz radiowy i prasowy. Przez czternaście lat prowadził w Programie Trzecim Polskiego Radia audycje popularyzujące bluesa. Obecnie, od dziewięciu lat, prowadzi je w warszawskim "Radiu dla Ciebie". Jest organizatorem i promotorem festiwali bluesowych, m.in. w Rawie Mazowieckiej (Noc Bluesowa); Toruniu i Bydgoszczy (Harmonica Bridge), Warszawie (Blues na niedzielę).
Założyciel i lider grupy "Nocna Zmiana Bluesa", z którą koncertował w kilkunastu krajach, m.in. we Francji, Niemczech, Holandii i Zimbabwe. Z tym zespołem i pod własnym nazwiskiem wydał siedemnaście płyt oraz wystąpił w wielu programach radiowych i telewizyjnych. Z "Nocną Zmianą Bluesa" otwierał koncert grupy "Blues Brothers" (Norymberga 1989) i B.B. Kinga (Warszawa 1996). Jako sideman, Sławek gra na harmonijce na kilkunastu płytach takich wykonawców jak m.in. "Maanaam". Koncertował i nagrywał z bluesmanami amerykańskimi, wśród których byli  m.in. Charlie Musselwhite, Junior Wells i Louisiana Red oraz z czołówką polskich muzyków rockowych i jazzowych. Jest wykonawcą partii harmonijki ustnej na ścieżkach dźwiękowych kilku filmów i seriali telewizyjnych gdzie wykonywał m.in. kompozycje Krzesimira Dębskiego i Michała Lorenza. Sam m.in. stworzył muzykę do serialu TVP Babilon.pl (reż. W. Maciejewski).
Autor i kompozytor wielu znanych utworów bluesowych, jak m.in. Chory na bluesa, Blues mieszka w Polsce, John Lee Hooker, Ciężki dzień, Szósta zero dwie i wielu innych.
Jest autorem dwóch podręczników gry na harmonijce ustnej, telewizyjnego kursu gry na tym instrumencie oraz wykładowcą na warsztatach instrumentalnych (m.in. w Le Creusot we Francji). W 1997 r. Sławek, jako pierwszy Polak-bluesman, wystąpił wśród najwybitniejszych harmonijkarzy na Światowym Festiwalu Harmonijki w Trossingen w Niemczech. W ankiecie "Blues Top" kwartalnika Twój blues od lat zdobywa czołowe miejsca w kraju jako osobowość bluesa, wokalista i mistrz harmonijki. W 2002 r. ukazała się biograficzna książka o Sławku autorstwa J. Skaradzińskiego i M. Szalbierza pt. Chory na bluesa. Twórca utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP.
Z okazji przypadającego w 2007 r. jubileuszu ćwierćwiecza działalności artystycznej, Sławek Wierzcholski otrzymał szereg nagród i wyróżnień., m.in. przyznano mu tytuł Honorowego Obywatela Rawy Mazowieckiej.


Członkostwo w organizacjach:


Prezes Polskiego Stowarzyszenia Bluesowego
Wiceprezes Stowarzyszenia Artystów Wykonawców


Nagrody, wyróżnienia, odznaczenia:


Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Nagroda Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Medal Thorunium Prezydenta Torunia
Wyróżnienie honorowe na Festiwalu "Old Jazz Meeting"


Zobacz także:

do góry