Męczekalski Mirosław "Maurycy"

12632245222000maurycy.jpg

Muzyk, kompozytor, animator kultury, lider zespołu Tortilla, szef klubu "Od Nowa"

Data urodzenia: 1962 r.

Miejsce urodzenia: Toruń

Dyplom: 1990 – Wydział Biologii i Nauk o Ziemi, UMK w Toruniu, geografia

Adres WWW: http://www.odnowa.umk.pl

Debiut:

1986 – Dom Kultury "Centrum" (obecny "Dom Muz"), Toruń


Jest twórcą i liderem bluesowej grupy "Tortilla", powstałej około 1985 r. Jego zespół ma w dorobku cztery płyty i ponad tysiąc koncertów w całej Polsce i wielu krajach europejskich oraz udział w najważniejszych festiwalach bluesowych. Skomponował większość utworów znajdujących się na autorskich albumach "Tortilli". Aktualnie pracuje nad kolejnymi festiwalami oraz płytą koncertową grupy. W czasach nauki w toruńskim technikum, koledzy zaczęli go nazywać "Maurycy" i tak już zostało. Podczas studiów aktywnie działał w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
Po ukończeniu studiów poświęcił się pracy artystycznej. W 1991 r. Mirosław "Maurycy" Męczekalski objął kierownictwo nad klubem "Od Nowa". Władzom Uniwersytetu Mikołaj Kopernika, którym klub podlega, spodobał się program założony przez nowego szefa, który weekendowe dyskoteki, zastąpił jazzem, koncertami na żywo i innymi działaniami promującymi kulturę studencką. Stworzył tam prawdziwe centrum spotkań braci uniwersyteckiej, w którym w sezonie odbywa się ponad sto osiemdziesiąt imprez artystycznych – festiwali, koncertów, spektakli teatralnych, pokazów filmowych, wystaw, działają dwie sceny muzyczne, kino i galeria sztuk plastycznych. Zaczęły się pojawiać kolejne festiwale, których Męczekalski był pomysłodawcą, uznawane dzisiaj za kultowe: Afryka Reggae Festiwal niegdyś Africa is hungry (od 1991 r.); pokazujące najciekawsze wydarzenia w niezależnym i studenckim teatrze Alternatywne Spotkania Teatralne "Klamra" (od 2000 r.), "Majowy Buum Poetycki" (od 1999 r.), czy Jazz Od Nowa Festival (od 2001 r.). Dzisiejsza "Od Nowa" jest najwszechstronniejszą i jedną z najprężniej działających instytucji kultury w Toruniu.
Maurycy Męczekalski był wielokrotnie doceniony za swoją pełną pasji działalność. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień.


Nagrody i odznaczenia (wybór):


1998 – Nagroda Złota Kareta, Dziennik Nowości, w kategorii kultura
2005 – Nagroda Prezydenta Miasta Torunia w kategorii kultura i sztuka
2006 – Medal Ministra Kultury Zasłużony dla Kultury Polskiej
2008 – Katarzynka, "Torunianin Roku 2008", Toruń


Zobacz także:

do góry