Szalewska Krystyna

1263478983krystynaszalewska,2005r..jpg

Graficzka, malarka i rysownik

Data urodzenia: 1938 r.

Miejsce urodzenia: Przerośl (Suwalszczyzna)

Dyplom: 1963 – Wydział Sztuk Pięknych, UMK w Toruniu, Pracownia Grafiki prof. Ryszarda Krzywki

Adres WWW: http://www.szalewska.pl/

Debiut:

1963 – Klub "Pod Jaszczurami", Kraków
1964 – Pierwsza indywidualna wystawa grafiki i rysunku, Mały Salon Sztuki, Bydgoszcz


W czasie ponad czterdziestoletniej pracy twórczej Krystyna Szalewska prezentowała swoją grafikę, malarstwo i rysunek na siedemdziesięciu z górą wystawach indywidualnych w kraju i za granicą (m.in. w Rzymie, Londynie, Kassel, Berlinie, Frankfurcie n. Menem, Malmö, Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Poznaniu, Toruniu), brała udział w ważniejszych wystawach ogólnopolskich, wystawach międzynarodowych (m.in. w: Barcelonie, Ljublanie, Rzymie, Berlinie, Hanowerze, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu), wystawach grafiki polskiej za granicą (m.in. w: Stanach Zjednoczonych, Japonii, Francji, Szwecji, Holandii, Finlandii, Danii, Włoszech, Rosji, Austrii, Niemczech).
Krystyna Szalewska jest znaną i cenioną graficzką, podziwianą za lekkość i precyzję swych kompozycji. Prace artystki, cieszące się niezwykłą popularnością, znajdują się w zbiorach wielu muzeów w kraju i za granicą, w prestiżowych kolekcjach (np. w Watykanie, czy w Kancelarii Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej) oraz w kolekcjach prywatnych.
Na szeroki wachlarz kompozycji artystycznych autorstwa Krystyny Szalewskiej składają się obrazy olejne, akwarele, rysunki, collage i grafiki (głównie akwaforty). Wśród nich znalazło się szczególnie dużo studiów natury, w których można odczytywać charakterystyczne dla twórczości artystki fascynacje rodzimymi pejzażami. Większość prac to kompozycje niezwykle subtelne, delikatne w wyrazie, jednobarwne lub utrzymane w pastelowych tonacjach kolorystycznych, tworzone cienką linią i maleńką plamką zróżnicowanej w tonie barwy, nanoszonej z benedyktyńską cierpliwością na papier. Oprócz pejzaży, częstymi tematami kompozycji są Madonny, wizerunki kobiet, a także bajkowe stwory.
Jeden z dziennikarzy piszących o twórczości Krystyny Szalewskiej nazwał jej sztukę "realizmem fantastycznym" i jest to niezwykle celne określenie. Zagłębiając się w poszczególne prace wchodzimy w "rzeczywistość fantastyczną" i spotykamy magiczne, fantastyczne postacie - demony, stylizowane ptaki, nietoperze, kobiety o ciałach bogiń, w kapeluszach z owoców i gałęzi, chimery - kobiety z głowami koni, manekiny i lalki, natykamy się na kawałki antycznych rzeźb, muszle o pięknych kształtach, walizki, balony. Artystka stylizuje swe prace, tworząc ulotny, niepowtarzalny klimat rozmarzenia, melancholii za pomocą bogactwa subtelnych linii w dekoracyjnych układach.
W listopadzie 2008 r. w Muzeum Okręgowym w Toruniu została zaprezentowana wystawa monograficzna twórczości Krystyny Szalewskiej Krystyna Szalewska Grafika Malarstwo z okazji 70-lecia urodzin i 45-lecia pracy artystycznej wraz z towarzyszącym jej obszernym, bogato ilustrowanym katalogiem.
7 VI 1999 r. podczas wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Toruniu, Krystyna Szalewska była w delegacji wręczającej Księgę Darów Duchowych Diecezji Toruńskiej, w tym swoje grafiki.Nagrody, wyróżnienia, odznaczenia (wybór):


1965 – Srebrny Medal za grafikę na Ogólnopolskiej Wystawie Malarstwa i Grafiki, Bielsko-Biała
1972, 1976-1977 – Trzy pierwsze nagrody za rysunek w konkursie "Grafika i Rysunek Roku", Toruń
1998 – Nagroda Wojewody Toruńskiego, Toruń
2000 – Odznaczenie Zasłużony Działacz Kultury przyznane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
2002 – Nagroda im. ks. Janusza Pasierba, najważniejsze grudziądzkie wyróżnienie dla ludzi kultury i nauki, Grudziądz
2004 – Order papieski Pro Ecclesia et Pontifice. Otrzymała go z rąk biskupa Andrzeja Suskiego akurat w 40-lecie swej pracy artystycznej, Toruń
2004 – Medal Biskupa Andrzeja Suskiego Zasłużonym dla Diecezji Toruńskiej, Toruń
2005 – Medal Honorowy Prezydenta Torunia Thorunium za szczególne zasługi dla miasta, które rozsławiły Toruń w Polsce i na świecie, Toruń


7 VI 1999 r. podczas wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Toruniu, Krystyna Szalewska była w delegacji wręczającej Księgę Darów Duchowych Diecezji Toruńskiej, w tym swoje grafiki

Zobacz także:

do góry
Ankieta


Galeria


Poezja


Publikacje


WystawyKrystyna Szalewska, 1974 r.


Wystawa poplenerowa w Charzykowych, 1969 r.