Kaczyński Arkadiusz

1263219701arkadiusz.kaczynski.jpg

Muzyk, dyrygent

Data urodzenia: 19 VIII 1969 r.

Miejsce urodzenia: Kętrzyn

Dyplom: 1994 – Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Bydgoszczy, 1999 – Akademia Muzyczna w Poznaniu

Debiut:

1999 – Jako dyrygent na Międzynarodowym Konkursie Chórów "Harmonie Festiwal", Lindenholzhausen (Niemcy)Absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Bydgoszczy (1994) i Akademii Muzycznej w Poznaniu (1998). Jest adiunktem w Katedrze Dyrygentury Chóralnej Instytutu Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Studiował również na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Bydgoszczy (1992-1995), w klasie prof. M. Witkiewicza.
W latach 1987-1990 był członkiem Chóru Akademickiego UMK prowadzonego przez Bożenę Jankowską. Swoje zainteresowania profesjonalną chóralistyką rozwijał w Bydgoszczy, Poznaniu i Gdańsku. Studiował dyrygenturę chóralną pod kierunkiem prof. S. Matczaka i prof. A. Grochowalskiego. W 2001 r. pomyślnie zakończył przewód artystyczny, uzyskując kwalifikacje I st. w zakresie prowadzenia zespołów wokalnych i wokalno-instrumentalnych.
Jest dyrygentem Chóru Akademickiego UMK w Toruniu. Praktykę dyrygencką zdobywał prowadząc samodzielnie m.in. Chór Studyjny Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy (1998-2002) oraz chóry szkolne: PSM I st. w Kościerzynie (1995-1997) i Chór Żeński w Zespole Szkół Handlowych w Bydgoszczy. W latach 1998-2006 współpracując z Chórem Akademickim UKW w Bydgoszczy przygotował również szereg form wokalno-instrumentalnych dla Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy m.in.: Te Deum A. Dworzaka, Msza Koronacyjna, Requiem W.A. Mozarta, Magnificat R. Calmela, Missa Adventus et Quadragesimae P. Ebena, Requiem A. Brucknera, Weihnachtsoratorium J.S. Bacha, Victoria, Angelus i Exodus W. Kilara.
Obecnie współpracuje dyrygencko z Chórem Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Orkiestrą Symfoników Bydgoskich, Toruńską Orkiestrą Symfoniczną. Jako dyrygent, uczestniczył w konkursach i festiwalach chóralnych. Jego zainteresowania zawodowe koncentrują się przede wszystkim wokół problematyki dyrygenckiej oraz interpretacji utworów literatury wokalnej, a zwłaszcza chóralnej.
W 2009 r. ukazała się monografia Ave Maria w polskiej muzyce chóralnej dawnej i współczesnej razem z płytą CD w wykonaniu Chóru Akademickiego UMK – Wydawnictwo Uczelniane UKW w Bydgoszczy.


Nagrody i wyróżnienia:


2006 – Brązowy Krzyż Zasługi nadany przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego
Kilkakrotnie wyróżniony nagrodą JM Rektora UMK w ToruniuZobacz także:

do góry