Fundacja "You Have It"

1326367267logoyouhaveit.jpg

Data powstania: 24.VI.2011

Adres: ul. Browarna 6

Telefon: 511 528 938

Adres WWW: http://www.youhaveit.pl


I. HISTORIA I STATUS PRAWNY
Fundacja „You Have It” została ustanowiona aktem notarialnym 24 sierpnia 2006 r. przez fundatorów: Tomasza Cebo oraz Monikę Weychert Waluszko.
Od końca 2010 roku, Fundacja You Have It powierzona została nowemu Zarządowi i Radzie, by realizować swoje cele. Nowi członkowie Fundacji wyznaczyli wspólną wizję i misję organizacji, którą realizują do dziś.


Wizja Fundacji:
Miarą sukcesu w działalności fundacji jest dostosowanie, które można rozpatrywać na poziomie poszczególnych gustów i zapotrzebowań na sztukę oraz działań artystycznych. Dziedziny sztuki posiadające korzystne cechy mają większe szanse na przeżycie i rozpowszechnienie, co prowadzi do zwiększenia częstości występowania korzystnych zachowań artystycznych w populacji.
W myśl „naturalnego doboru artystycznego” wizja fundacji ma wpływać na rozwijanie trzech dziedzin działań artystycznych:
- Video art i foto art – eliminuje niepotrzebny lęk przed rzeczywistością, stabilizuje środowisko w obrazach, uczy pozytywnych technik przydatnych w nowym świecie. Fundacja ma za zadanie promować, uczyć i upowszechniać te dziedzinę sztuki.
- Street art - eliminuje szarą rzeczywistość, popycha rozwój działań artystycznych młodych ludzi, daje możliwość wyrazu w miejskich przestrzeniach i jest jedną z dziedzin sztuki współczesnej (którą rozumieją wszyscy bo ma wiele znaczeń od aktu wandalizmu do faktu hossy w domach aukcyjnych). Fundacja ma za zadanie promować, upowszechnić i wspierać rynek sztuki reprezentujący tę dziedzinę.
- Muzyka robiona głosem – eliminuje problemy związane z przeponą, odpowiada za poznanie możliwości jakie daje nam własny aparat gębowy i daje radość słuchaczom. Fundacja ma za zadanie promować, uczyć i upowszechniać te dziedzinę.
Szanse poznania tych dziedzin dla różnych pokoleń nie są równe, jak i rozwój w tych dziedzinach nie zawsze może się powieść. Populację cechuje zmienność zapotrzebowań i gustów, dlatego prowadzący te fundacje co dzień analizują rozkład intensywności zapotrzebowań na dane działania, starając się prezentować i wspierać najsilniejsze pomysły. Kieruje swoje propozycje działań dla wszystkich pokoleń zainteresowanych wyrażaniem siebie, w każdej z tych trzech dziedzin.


II. KIEROWNICTWO ORGANIZACJI
Dorota Schreiber - Przewodnicząca Zarządu Fundacji
Dagmara Pochyła - Wiceprzewodnicząca Zarządu Fundacji
Tomasz Cebo – Przewodniczący Rady Fundacji
Ewa Swebocka - Wiceprzewodnicząca Rady Fundacji
Sebastian Płocharski – Członek Rady Fundacji
Sylwia Rawinis - Członek Rady Fundacji


III. IDEA PRZEWODNIA ORGANIZACJI, CELE I ZADANIA
Do celów Fundacji należy wspieranie i krzewienie działalności kulturalnej przez podejmowanie między innymi następujących działań:
a) prowadzenie edukacji kulturalnej wśród różnych grup społecznych, a w szczególności dzieci i młodzieży;
b) współpracę z twórczymi środowiskami artystycznymi;
c) upowszechnianie wiedzy o sztuce współczesnej;
d) promocję sztuki;
e) wspomaganie obrotu dziełami sztuki;
f) działalność wystawienniczą;
g) działalność wydawniczą;
h) promocję i organizowanie imprez kulturalnych i artystycznych.


Fundacja realizuje swoje cele w szczególności poprzez:
1. Prowadzenie galerii sztuki współczesnej;
2. Organizowanie wystaw sztuki współczesnej;
3. Organizowanie wydarzeń kulturalnych, a w szczególności imprez i wydarzeń promujących sztukę;
4. Organizowanie imprez, akcji i konkursów dla młodzieży;
5. Organizowanie konferencji, kongresów, szkoleń, kursów oraz pokazów dotyczących kultury i sztuki;
6. Udział w międzynarodowych programach i projektach dotyczących kultury i sztuki współczesnej;
7. Współpraca międzynarodowa z artystami oraz organizacjami rządowymi i pozarządowymi z innych krajów;
8. Umacnianie tradycji mecenatu oraz sponsoringu działalności kulturalnej;
9. Prowadzenie działalności wydawniczej i badawczej;
10. Współpraca z władzami rządowymi, samorządowymi i organizacjami pozarządowymi oraz uczelniami wyższymi i szkołami w zakresie wymienionym w celach i działaniach Fundacji;
11. Działania lobbingowe nie będące lobbingiem zawodowym w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 2005 r. o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa zmierzające do zmian w prawodawstwie polskim dotyczącym kultury i sztuki


IV. ZRELIZOWANE PROJEKTY


1. SEARCHING FOR THE CITY
Projekt był prowadzony w okresie od 14 kwietnia – 30 lipca 2011 przez Grupę Nieformalną Video Sekcja i Fundację Pracownia Zrównoważonego Rozwoju przy merytorycznym wsparciu Fundacji YouHaveIt. W projekt była zaangażowana grupa 21 młodych ludzi z Hiszpanii, Polski i Estonii, którzy spotkali się w Toruniu na 9 dni, aby nauczy się jak nagrywać filmy. Celem projektu było stworzenie kilku krótkich filmów o Toruniu, oczami obcokrajowców. Praca obywała się w czterech mieszanych narodowościowo grupach nad wybranymi tematami tj.: życie w centrum miasta, wykluczenie, ludzie, czas wolny, wyjątkowe miejsca w Toruniu itd. Opracowano także film, w którym zagrali wszyscy uczestnicy. Główną metodą pracy było nagrywanie filmów w małych, międzynarodowych grupach. Zorganizowano także narodowe wieczory z jedzeniem, muzyką a zwłaszcza z prezentacjami starych filmów z poszczególnych państw. W nasze działania postaramy się zaangażować społeczność lokalną i na zakończenie naszego projektu planujemy zrobić prezentację filmów korzystając z przestrzeni miejskiej takiej jak stary zamek, ulice itd. Projekt współfinansowany był ze środków Programu „Młodzież w działaniu”.


2. WARSZTATY MUZYKI ROBIONEJ GŁOSEM DLA MŁODZIEŻY
Warsztaty muzyki robionej głosem 21.06.2011 w klubie muzycznym NRD. Zadanie skierowane było do dzieci i młodzieży z grup defaworyzowanych. Uczestnicy pod okiem specjalisto z dziedziny beat box'u (Jakub "Grajek" Grajkowski, Tomasz Cebo, Łukasz Milewski) zapoznały się z technikami muzyki robionej za pomocą ludzkiego głosu. Efektem warsztatów/działania było stworzenie utwory muzycznego i zaprezentowanie go na Święcie Muzyki w Toruniu. Projekt spotkał się z bardzo dobry odbiorem wśród obserwatorów i samych uczestników. Na potrzeby pokazu zamknięta została ulica Browarna, na której ustawiona została scena z nagłośnieniem, na której występowali uczestnicy wraz z instruktorami.
Zadanie współfinansowała Gmina Miast Toruń ze środków Biura Toruńskiego Centrum Miasta.


Efekty pracy można zobaczyć na stronie internetowej Fundacji www.youhaveit.pl .


3. POCZTÓWKI Z NIGDY NIGDY
Przygotowanie wniosku i przeprowadzenie projektu „Pocztówki z nigdy nigdy” realizowanego przez Teatr Baj Pomorski od 1.04.2011 do 30.09.2011 Projekt "Pocztówki z Nigdy Nigdy" był interdyscyplinarnym przedsięwzięciem opartym na cyklu bezpłatnych warsztatów video, warsztatów plastycznych oraz różnych form happeningu. Efektem końcowym projektu była multimedialna instalacja usytuowana w foyer Teatru "Baj Pomorski". Do udziału w zadaniu zaprosiliśmy młodzież pomiędzy 14-20 rokiem życia, ze szczególnym uwzględnieniem grup defaworyzowanych. Tematem warsztatów było tworzenie przez młodzież światów, które nigdy nie istniały i przedstawienie ich w formie filmów video, instalacji scenograficznych (z materiałów recyklingowych) oraz murali graffiti. Poprzez konwencję kreowania nowej rzeczywistości w oparciu o tę istniejącą, możliwa staje się wnikliwsza obserwacja świata, jego mechanizmów i naszego w nim funkcjonowania. Uczestnicy zapoznali się z różnymi nowoczesnymi formami wypowiedzi artystycznej oraz technologii i technikami, które stały się przyczynkiem do stworzenia własnej subiektywnej wypowiedzi twórczej, komunikatu, swoistego komentarza do otaczającej nas rzeczywistości w postaci filmów video i scenografii. Wydany został również folder z płytą.


4. MULTIMEDIALNY WYKŁAD/ debata / wystawa: TORUŃSKI OUTDOOR – reklama w przestrzeni publicznej- 26.05.2011


5. URBAN DANCE MEETING vol. 3 / Zawody tańca ulicznego 24 września 2011


V. OBECNIE PROWADZONE PROJEKTY

1.MUSIC PANOPTIKON – warsztaty z tworzenia teledysków video.

2.„JASNE ŻE CIEMNE”. Warsztaty rozwijające umiejętności robienia fotografii cyfrowej wykorzystującej technikę zdjęć czasowych, skierowane są do młodych osób w wieku od 14 do 30 lat. Zadaniem uczestników warsztatów „Jasne że ciemne” będzie wybranie tematu sesji zdjęciowej, stworzenie planu zdjęciowego i wykonanie sesji zdjęciowej. Praktyczne zajęcia z fotografowania w technice cyfrowej i kreatywne wykorzystanie jej w połączeniu z elementami ruchu i choreografii, uzupełnią wykłady multimedialne o nowych trendach w fotografii. Fotografie powstałe w ramach sesji „Jasne że ciemne” zaprezentowane zostaną na specjalnej wystawie kończącej projekt. Projekt finansowany ze środków Programu „Młodzież w działaniu.


3. DANCE TO FEEL SOMEBODY
Grupa 21 osób z Francji, Hiszpanii, Polski i Rumunii spotka się w Toruniu na 11 dni, aby zgłębić tajniki teatru, tańca i beatbox’u. Głównym celem projektu jest przygotowanie adaptacji sztuki Shakespeare’a pt. „Poskromienie złośnicy”, która stanie się tłem do dyskusji na takie tematy jak tolerancja, współczucie, zrozumienie, empatia, wykluczenie społeczne. Przygotowane przedstawienie zostanie wystawione publicznie w Toruniu, oraz nagrane i umieszone w Internecie tak, aby przesłanie mogło dotrzeć do jak najszerszej grupy odbiorców. Projekt finansowany ze środków Programu „Młodzież w działaniu.


4. WSPÓŁPRACA FILMU PANOPTIKON w reżyserii Marcina Gładych i Krystiana Wieczyńskiego


VI. NAGRODY I WYRÓŻNIENIA
Pierwsza nagroda w 2010 roku od Fundacji All for Planet – ekologiczna inicjatywa Allegro za pomysł na wykorzystanie materiałów recyklingowych.


Zobacz także:
Pochyła , Dagmara
Cebo , Tomasz

do góry





Okładka płyty


Broszura informacyjna - projekt "Pocztówki z nigdy nigdy"