Stowarzyszenie na rzecz Aktywności Społeczno-Artystycznej

Data powstania: 2.03.2009

Adres: Armii Ludowej 26-32c lok. 6, 87-100 Toruń

Telefon: 607 504 378

Adres WWW: www.odpowiedzialni.eu


Stowarzyszenie na rzecz Aktywności Społeczno-Artystycznej


I. DANE TELEADRESOWE


adres: Armii Ludowej 26-32c lok. 6, 87-100 Toruń


adres biura: ul. Podmurna 2-4, 87-100 Toruń


tel.: 607 504 378


e-mail: aktywnispolecznie@gmail.com


strona internetowa: www.odpowiedzialni.eu


II. POWSTANIE (HISTORIA, STATUS PRAWNY), WSZELKIE WAŻNE ZMIANY WRAZ Z DATAMI


Stowarzyszenie powstało 2 marca 2009 r., wpis do Krajowego Rejestru Sądowego uzyskano 9 czerwca 2010 r.


III. KIEROWNICTWO ORGANIZACJI (OD POCZĄTKU DZIAŁALNOŚCI DO DZISIAJ)


Od początku istnienia organizacji, funkcję prezesa Stowarzyszenia sprawuje Grzegorz Chudzik. W skład zarządu wchodzi również skarbnik – Ilona Piotrowska. Stowarzyszenie posiada oddział zamiejscowy w Rzeszowie.


IV. IDEA PRZEWODNIA ORGANIZACJI, CELE I ZADANIA


Osoby działające w Stowarzyszeniu to w większości absolwenci Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, mieszkający i związani z lewobrzeżną częścią Torunia. Ideą przewodnią przy powołaniu organizacji była animacja kulturalna i społeczna toruńskiej dzielnicy „Stawki”. Obszar działania nie ogranicza się do Torunia. Stowarzyszenie, zwłaszcza w aspekcie prowadzenia gier miejskich, prowadzi swoją aktywność na obszarze całego kraju, m. in. w Rzeszowie, Brzegu/k. Wrocławia, Sępólnie Krajeńskim, Więcborku, Bydgoszczy, Lublinie i Pruszczu Gdańskim.


V. PROJEKTY


a) cykliczne


1. Polski Konkwistador Krzysztof Arciszewski


Ideą projektu jest przybliżenie postaci generała Krzysztofa Arciszewskiego, urodzonego na terenie Wielkopolski generała artylerii Holandii, Brazylii i Polski oraz admirał floty Brazylii, żyjącego w XVII w., związanego z miastem partnerskim Torunia - Leidą, nazywanego przez niektórych kmicicem Europy. Jednym z celów przedsięwzięcia jest nazwanie jednej z ulic Torunia jego imieniem i nazwiskiem


data wydarzenia – 10-11 września 2011 r., 1-2 października 2011 r.


organizacje partnerskie: holenderska organizacja „Cardea” z Leidy


 


2. Gra miejska „Śladami Herberta”


1. Celem przedsięwzięcia jest przybliżenie postaci Zbigniewa Herberta i skonfrontowanie jej z obecną rzeczywistością w Toruniu. Pomysł na tą inicjatywę zrodził się przy okazji roku herbertowskiego (2008). W trakcie wydarzenia przedstawione zostają miejsca, w których Zbigniew Herbert mieszkał, studiował i tworzył. Projekt adresowany jest do wszystkich mieszkańców Torunia, bez ograniczeń wiekowych. W 2009 r. odbyła się I edycja. W II edycji, w 2010 r. wzięło udział ok. 250 uczestników. Projekt jest wspierany przez Ministerstwo Kultury oraz Urząd Marszałkowskiego województwa kujawsko – pomorskiego. Przedsięwzięcie posiada walor edukacji kulturalnej. W projekcie zawarto elementy gry RPG i zabawy harcerskiej (w przestrzeni miejskiej ukryte są wskazówki, uczestniczy muszą je odnaleźć, wygrywa ten zespół, który odnajdzie wszystkie wskazówki i dojdzie do punktu finalnego). Na rynki wydawniczym obecna jest publikacja – przewodnik po miejscach w Toruniu związanych ze Z. Herbertem


b) projekty jednorazowe


1. Malowanie grafitti, tzw. Mural


Celem inicjatywy jest pobudzenie społeczności toruńskiej dzielnicy „Stawki” do udziału w działaniach artystycznych. W ramach projektu udostępniono 120 metrów kwadratowych ściany. Inicjatywa była finansowana ze środków „Inicjatywy lokalnej” z Gminy Miasta Toruń. . Pierwsza edycja odbyła się 6-7 sierpnia 2011 r., wzięło w niej udział ok. 200 mieszkańców.


VI. NAGRODY I WYRÓŻNIENIA


1. Nagroda „Eurolider” dla Pana Grzegorza Chudzika, przyznana przez Fundację Ferso z Łodzi w 2011 r. za działania promujące wolontariat europejski i starania na rzecz rozwoju kultury w Łodzi.


2. Nagroda „Pomoc bliźniemu” dla Pani Ilony Piotrowskiej, przyznana przez rzeszowski oddział Caritas w 2010 r., za działalność charytatywną na rzecz osób wykluczonych.


3. „Nagroda Wawrzyńca” dla Pana Grzegorza Chudzika, przyznana przez burmistrza Sępólna Krajeńskiego w kwietniu 2011 r., za działalność kulturalną prowadzoną przez Stowarzyszenie na terenie Sępólna Krajeńskiego.


Zobacz także:

do góry