Malarz, rysownik, projektant wnętrz, rzeźbiarz, społecznik.
Data urodzenia: 17 VII 1923 r.
Miejsce urodzenia: Ostap (obecnie Ukraina)
Data śmierci: 5 VII 2006 r.
Dyplom: Wydział Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, dyplom 1950 w pracowni Tymona Niesiołowskiego
Adres WWW: http://franciszekmichalek.pl
Debiut:
1954 - Wystawa Plastyki Pomorskiej, BWA w Bydgoszczy
W latach 1946-1950 studiował na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, gdzie pod kierunkiem Tymona Niesiołowskiego uzyskał dyplom.
Wieloletni Prezes ZPAP w Toruniu. Inicjator powstania Domu Plastyka w Toruniu, w którym do dziś mieści się siedziba ZPAP. Aktywny uczestnik życia środowisk twórczych w Toruniu i Bydgoszczy. Nagrodzony Odznaką Zasłużonego Działacza Kultury, Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Złotą Odznaką Związku Polskich Artystów Plastyków.
Autor kilkudziesięciu monumentalnych malowideł ściennych, utrzymanych w stylistyce abstrakcyjnej i surrealistycznej z elementami sztuki ludowej, zrealizowanych w latach 1955-1978 w różnych częściach kraju m.in. w klubach "Savoy" i "Zodiak" w Bydgoszczy, sanatoriach w Ciechocinku, elewacje budynków "Azotów" we Włocławku, kino i przedszkole w Łęczycy, sgraffito na ul. Lecha w Toruniu (wg projektu S. Borysowskiego). Poza ostatnim przykładem do dziś nie zachowało się żadne z nich.
W latach 60-tych tworzył surrealistyczne prace ("surrealizm magiczny") w formie malarstwa sztalugowego oraz technik rysunkowych. W tym samym czasie powstał też cykl rysunków na celuloidzie, w oryginalnej technice opracowanej przez artystę. Większość prac uległa spaleniu podczas wystawy, ocalało jedynie 9 prac.
W latach 70. twórca uległ fascynacji sztuką afrykańską. Zrealizował wówczas cykl ponad stu drewnianych rzeźb i świeczników. Natomiast niezrealizowane projekty obejmują ponad pół tysiąca pozycji.
Na początku lat 80-tych artysta namalował blisko trzydzieści postimpresjonistycznych i surrealistycznych pejzaży.
Spuścizna artystyczna Franciszka Michałka obejmuje ponad 600 prac malarskich i rysunków oraz blisko 500 projektów drewnianych kompozycji i świeczników. Większość dzieł, nigdy wcześniej nie prezentowanych publicznie, została odkryta po śmierci artysty przez jego syna Piotra. Po zeskanowaniu i poddaniu cyfrowej obróbce, usuwającej zabrudzenia i mechaniczne uszkodzenia prace zostały przywrócone do pierwotnego wyglądu i wydane w limitowanych seriach w technice giclée. Twórczość Franciszka Michałka po jego śmierci rozpoczęła swoje drugie życie, pod postacią elementów wystroju nowoczesnych wnętrz, takich jak odbitki graficzne, ceramika, drewniane świeczniki i rzeźby, tapety i tkaniny.
Członkostwo w organizacjach:
ZPAP oddział toruński i bydgoski (sekretarz, dwukrotnie prezes Okręgu toruńskiego)
Nagrody, wyróżnienia:
Odznaka Zasłużonego Działacza Kultury
Złota Odznaka Związku Polskich Artystów Plastyków.
Srebrny Krzyż Zasługi
Zobacz także:
do góry