Powrót.

Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu"

Załącznik 
do uchwały nr 772/10
Rady Miasta Torunia
z dnia 18 marca 2010r.
Statut
Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu  
Rozdział 1
Postanowienia ogólne.
§ 1. Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki czasu" w Toruniu, zwane dalej .Centrum., jest instytucją prowadzoną jako wspólna instytucja kultury Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwa Kujawsko
. Pomorskiego oraz Gminy Miasta Torunia, działającą w szczególności na podstawie:
· ustawy z dnia 25 października 1991r o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz.U. z 2001r, Nr 13, poz. 123 z późn. zm.);
· Umowy z dnia 22 września 2005 roku w sprawie utworzenia i prowadzenia wspólnej instytucji kultury Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu, wraz ze stosownymi aneksami;
· niniejszego statutu.
§ 2. 1. Stronami Umowy są: 
1) Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego;
2) Województwo Kujawsko-Pomorskie;
3) Gmina Miasta Torunia.
2.Centrum posiada osobowość prawną i wpisane jest do Rejestru Instytucji Kultury prowadzonego przez Gminę Miasta Torunia. 
3. Nadzór bezpośredni nad funkcjonowaniem Centrum, poza uprawnieniami Ministra wynikającymi z ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, umowy, aneksów oraz niniejszego statutu sprawuje Prezydent Miasta Torunia.  
§ 3. 1. Siedzibą Centrum jest miasto Toruń. 
2. Centrum działa na terenie Rzeczpospolitej Polskiej oraz poza jej granicami.  
Rozdział 2
Zakres działalności Centrum.
§ 4. 1. Do zakresu działalności Centrum należy organizowanie i prowadzenie działalności kulturalnej poprzez:
1) tworzenie, zarządzanie i udostępnianie regionalnej kolekcji sztuki współczesnej zapoczątkowanej Narodowym Programem Kultury „Znaki Czasu”;
2) prowadzenie działalności wystawienniczej i wydawniczej;
3) prowadzenie działalności edukacyjnej i promocyjnej na rzecz sztuki współczesnej;
4) organizowanie krajowej i międzynarodowej wymiany artystycznej oraz festiwali, koncertów, wykładów, warsztatów, konferencji, seminariów i programu filmowego;
5) prowadzenie biblioteki oraz bazy danych dotyczących twórców i dzieł sztuki współczesnej;
6) współdziałanie ze środowiskami twórczymi oraz z polskimi i zagranicznymi podmiotami publicznymi i prywatnymi w zakresie rozwoju sztuki współczesnej. 
2. Przy realizacji zadań określonych w ust. 1 Centrum współpracuje z osobami fizycznymi, osobami prawnymi i jednostkami organizacyjnymi nie posiadającymi osobowości prawnej.
Rozdział 3
Organy zarządzające, nadzorujące i doradcze.
§ 5. 1. Całokształtem działalności Centrum zarządza dyrektor.
2. Do zakresu działalności dyrektora należy w szczególności: 
I. organizacja pracy Centrum, jego działalności i rozwoju;
II. kierowanie działalnością finansową, administracyjną i promocyjną Centrum oraz nadzorowanie i koordynacja działalności merytorycznej;
III. reprezentowanie Centrum na zewnątrz;
IV. przedstawianie właściwym organom nadzoru, instytucjom i organizacjom planów rzeczowych i finansowych, sprawozdań oraz wniosków finansowo . inwestycyjnych;
V. zawieranie i rozwiązywanie umów o pracę z pracownikami Centrum oraz podejmowanie decyzji wynikających ze stosunku pracy, w tym również zarządzanie personelem;
VI. wydawanie w obowiązującym trybie zarządzeń i regulaminów;
VII. pozyskiwanie finansowania od podmiotów innych aniżeli organizatorzy.
3. Dyrektor będzie powoływany i odwoływany w trybie określonym w ustawie o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej oraz w rozporządzeniu Ministra Kultury z dnia 30 czerwca 2004 r. w sprawie organizacji i trybu przeprowadzania konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora instytucji kultury (Dz. U. Nr 154, poz. 1629), z tym, że dyrektora Centrum powołuje i odwołuje Prezydent Miasta Torunia, po uzyskaniu opinii
pozostałych organizatorów Centrum. 
4. W przypadku powołania dyrektora w trybie konkursu strony umowy wyznaczają swoich przedstawicieli do komisji konkursowej.
5. Dyrektor może powoływać i odwoływać zastępcę dyrektora do spraw programowych, zwanego dalej Dyrektorem Programowym, w uzgodnieniu z Prezydentem Miasta Torunia oraz po zasięgnięciu opinii Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Kujawsko-Pomorskiego. 
§ 6. Organizację wewnętrzną Centrum oraz szczegółowy zakres jego działalności określa regulamin organizacyjny nadawany przez dyrektora, po zasięgnięciu opinii Prezydenta Miasta Torunia, Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz działających w instytucji organizacji związkowych i stowarzyszeń twórczych.
§ 7. 1. Organem opiniodawczo-doradczym Centrum jest rada programowa, powoływana przez Prezydenta Miasta Torunia, na czteroletnią kadencję spośród osób posiadających wysokie kwalifikacje i doświadczenie w zakresie tworzenia, upowszechniania i ochrony kultury, desygnowanych przez:
· Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego -3 osoby;
· Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego -2 osoby;
· Prezydenta Miasta Torunia -2 osoby;
· Stowarzyszenie Przyjaciół Sztuk Pięknych "Znaki Czasu" -2 osoby.
2. Pracami rady programowej kieruje przewodniczący rady, wybrany spośród członków rady w głosowaniu tajnym. 
3. Zasady i tryb działania rady programowej określa uchwalony przez nią regulamin pracy rady programowej.
Rozdział 4
Gospodarka finansowa.
§ 8. 1. Centrum gospodaruje samodzielnie przydzieloną i nabytą częścią mienia oraz prowadzi gospodarkę w ramach posiadanych środków kierując się zasadami gospodarności i efektywności ich wykorzystania.
2. Centrum prowadzi gospodarkę finansową na zasadach określonych w ustawie o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej oraz w innych przepisach powszechnie obowiązujących. 
3. Podstawą gospodarki finansowej Centrum jest roczny plan działalności, zatwierdzony przez Dyrektora sporządzony w oparciu o wysokość dotacji przyznanej przez organizatorów oraz planowane przychody Centrum. 
4. Dyrektor Centrum będzie składał Prezydentowi Miasta Torunia sprawozdania z wykonania zadań w zakresie rzeczowym i finansowym, a ich kopie przekaże pozostałym organizatorom. Centrum będzie prowadziło odrębną ewidencję księgową dotacji Ministra KiDN, pokazującą wydatki z tejże dotacji przeznaczone na wzbogacenie oferty programowej instytucji. 
5. Centrum przedkłada Prezydentowi Miasta Torunia zatwierdzone przez biegłego rewidenta roczne sprawozdanie finansowe, w terminie do końca marca roku następującego po okresie sprawozdawczym. Wyboru biegłego rewidenta dokonuje Prezydent Miasta Torunia. 
6. Roczne sprawozdanie finansowe Centrum podlega zatwierdzeniu przez Prezydenta Miasta Torunia, nie później niż sześć miesięcy od dnia bilansowego. 
7. Kopie rocznego sprawozdania wraz z dokumentem zatwierdzającym Centrum przekaże do wiadomości Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwu Kujawsko . Pomorskiemu.  
§ 9. 1.Centrum pokrywa koszty bieżącej działalności i zobowiązania z uzyskiwanych przychodów. 
2. Przychodami Centrum są:
· dotacje uzyskane od Stron umowy;
· wpływy z prowadzonej działalności, w tym również ze sprzedaży składników mienia ruchomego, najmu, dzierżawy oraz działalności gospodarczej;
· inne dotacje;
· środki otrzymywane od osób fizycznych i prawnych;
· środki z innych źródeł zewnętrznych, w tym europejskich.
3. Centrum może prowadzić działalność gospodarczą według ogólnych zasad określonych odrębnymi przepisami z tym, że środki uzyskane z działalności gospodarczej mogą być wykorzystane wyłącznie w celu finansowania działalności statutowej Centrum. 
§ 10. Do składania w imieniu Centrum oświadczeń woli w zakresie jego praw i obowiązków finansowych i majątkowych wymagane jest współdziałanie dwóch osób tj. dyrektora i głównego księgowego lub osób przez nich upoważnionych. 
Rozdział 5
Postanowienia końcowe. 
§ 11. Dyrektor Centrum jest odpowiedzialny za funkcjonowanie instytucji oraz przestrzeganie postanowień niniejszego statutu. 
§ 12. Zmian w statucie dokonuje się w trybie określonym dla jego nadania. 
§ 13. W sprawach nie uregulowanych niniejszym statutem zastosowanie mają odpowiednie przepisy ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.







do góry