Artysta witrażysta, malarz, konserwator witraży
Data urodzenia: 1929 r.
Miejsce urodzenia: Szczucin k. Tarnowa
Dyplom: 1956 – Wydział Sztuk Pięknych, UMK w Toruniu
Debiut:
1964 – Klub "MPiK", Bydgoszcz
Władysław Kozioł urodził się niedaleko Tarnowa, w maleńkim Szczucinie, 11 kwietnia 1929 r. Po uzyskaniu matury w 1951 r., rozpoczął studia na Wydziale Sztuk Pięknych w Toruniu. Jego nauczycielami byli m.in. Tymon Niesiołowski i Stanisław Borysowski. W 1964 r. objął stanowisko kierownika w Pracowni Witrażownictwa w toruńskiej Pracowni Konserwacji Zabytków (PKZ), a po jej likwidacji założył własną pracownię, którą prowadzi, wspólnie z synem Wojciechem, po dzień dzisiejszy.
Władysław Kozioł znany jest głównie jako artysta sztuki witrażu i to zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami, z racji ich wykonania w ponad stu obiektach sakralnych, świeckich, a także prywatnych. Jest też konserwatorem zabytkowych witraży, którym potrafi przywrócić dawną świetność, oraz malarzem pejzaży, aktów, martwej natury, architektury scen rodzajowych. Malarstwo sztalugowe wystawiał rzadko, a swoje obrazy, malowane najczęściej w technice gwaszu na papierze, często zwijał w rulony i upychał gdzieś w swojej pracowni. Mimo iż uprawiał je od lat 50. XX w., szerokiej publiczności pokazał w pełni w trakcie jubileuszowej wystawy w 2005 r. Jak napisał Tadeusz Marciniak w artykule poświęconym artyście z okazji jubileuszowej wystawy (Głos Uczelni, II 2005 r.) Po pierwszym z nich ma niewątpliwie skłonność do wyraźnego obramowania konturem postaci i przedmiotów, a po drugim chyba wyjątkowe wyczucie koloru, plamy barwnej i dbanie o wyraźną fakturę.
Marzy o wybudowaniu w Toruniu huty szkła, w której przyszli artyści mogliby poszukiwać własnej drogi twórczej i nowych środków wyrazu.
Zobacz także:
do góry