.
Home
Monuments of Architecture of Kujavia-Pomerania Voivodeship, Poland

Zabytki architektury województwa kujawsko-pomorskiego


PDF Print E-mail

Papowo Biskupie

Ruiny zamku krzyżackiego


Powrót do spisu zabytków >>>
Lokalizacja: Papowo Biskupie, przesmyk między Jeziorem Papowskim, a podmokłym terenem, dawnym jeziorem, w północnej części wsi.
Ruiny zamku w Papowie Biskupim
Ruiny zamku w Papowie Biskupim
Ruiny zamku w Papowie Biskupim
Ruiny zamku w Papowie Biskupim
Ruiny zamku w Papowie Biskupim
Ruiny zamku w Papowie Biskupim
Datowanie: XIII-XIV w.
Technika, materiał: Murowany z kamienica polnego i cegły.
Historia: Zamek ten był jednym z pierwszych zamków-klasztorów na terenie państwa krzyżackiego. Zamek w stylu gotyckim wzniesiony został na przełomie XIII i XIV w., prawdopodobnie w latach 1280-1300. Do 1410 r. był siedzibą komturstwa, natomiast w latach 1425-1426 wójtostwa. W 1410 r. został na krótko zajęty przez wojska Władysława Jagiełły. W latach 1454-1466 wojna polsko-krzyżacka doprowadziła do zniszczenia zamku. W wyniku tej wojny przez cztery lata znajdował się w rękach polskich, jednak w 1458 r. odzyskali go Krzyżacy. W roku 1466 został przyłączony do Polski wraz z cała Ziemią Chełmińską. W 1505 r. został nadany przez króla Aleksandra Jagiellończyka biskupom chełmińskim, którzy korzystali z niego do roku 1772 i dokonali licznych przebudów. Od tego czasu zamek zaczął podupadać. Obecnie nie prowadzi się żadnych prac zabezpieczających i obiekt jest narażony na postępujące zniszczenie.

Zbudowany z głazów narzutowych i granitu zamek otoczony był fosą. Wzniesiono go na planie kwadratu z prostokątnym dziedzińcem po środku i przedzamczem od strony północno-zachodniej.. Zgrubienia murów w narożnikach sugerują, że  budowla posiadała wieżyczki. Brama wjazdowa  była usytuowana w skrzydle północnym. W tej samej części mieściła się również kaplica oraz kapitularz. Po stronie wschodniej znajdował się refektarz, natomiast w części zachodniej sala sypialna rycerzy. Ze skrzydła południowego, gdzie było mieszkanie komtura ocalały tylko niewielkie fragmenty przyziemienia. W ziemi, pod skrzydłem zachodnim, zachowały się zasypane piwnice.

Bibliografia
  • Katalog Zabytków Sztuki w Polsce, t. 11, Województwo bydgoskie, z. 4, Dawny powiat chełmiński, s. 116-118.
Fotografie: Piotr Kożurno
© ICIMSS

W pobliżu:
  • kościół św. Mikołaja