.
Home
Monuments of Architecture of Kujavia-Pomerania Voivodeship, Poland

Zabytki architektury województwa kujawsko-pomorskiego


PDF Print E-mail

Chełmno

kamienica, Rynek 5


Powrót do spisu zabytków >>>
Lokalizacja: Chełmno, Stare Miasto. Kamienica położona jest w zwartej zabudowie, w południowej pierzei Rynku, pod numerem 5.
Rynek 5 - fasada
Rynek 5 - gotycki szczyt widziany od podwórza
Rynek 5 - XVII-wieczna klatka schodowa
Datowanie: XIII/XIV w., XVI-XVII w.
Technika, materiał: Budynek murowany z cegły, tynkowany.
Historia: Prawdopodobnie na przełomie XIII/XIV w. zbudowano na działce obejmującej obecne numery 5 i 6 wolnostojący budynek, ustawiony kalenicowo. W literaturze był on czasem mylnie identyfikowany z Dworem Artusa. W rzeczywistości był to budynek (dom kupiecki) o przeznaczeniu handlowym, bez funkcji reprezentacyjnej właściwej Dworom Artusa. W XVI lub XVII w. budynek podzielono na dwie osobne kamienice, w związku z czym zatracił on swoją pierwotną formę. Kolejne przekształcenia budynku nastąpiły w 1. poł. XIX w. oraz w 1911 i 1930 r.

Kamienica pod nr 5 przy Rynku w Chełmnie. Pierwotny dom kupiecki, wzniesiony na przełomie XIII i XIV w. był prawdopodobnie wolnostojący, dwupiętrowy, z elewacją w górnych kondygnacjach ośmioosiową. Szczyt wschodni, zachowany do dzisiaj, ale przesłonięty w 2. poł. XIX w. przez kamienicę pod numerem 4 (jego tylnia strona widoczna jest od strony podwórza) był schodkowy, dzielony filarkami, z uskokami zakończonymi półkoliście. Szczyt zachodni natomiast, przesłonięty w 2 poł. XVIII w., zachował się w sąsiedniej kamienicy nr 6. Oprócz szczytów z najstarszej budowli zachowała się wschodnia ściana piwnic o wątku wendyjskim, z gotyckimi wnękami odcinkowymi, a w elewacji podwórzowej wnęki po oknach, w tym jedna ostrołukowa z przełomu XIII i XIV w. Wewnątrz znajdują się schody z XVII w. oraz drewniane stropy belkowane - na pierwszym piętrze bogato profilowany z 2. poł. XVI w., a na II z 4 ćw. XVIII w. Więźba dachowa pochodzi częściowo z XVI-XVII. Obecna fasada jest czteroosiowa, powyżej parteru boniowana w tynku, z przejazdem w skrajnej osi wschodniej. Obecnie kamienica stanowi własność prywatną i nie jest udostępniona do zwiedzania.

Bibliografia
  • Katalog Zabytków Sztuki w Polsce, t. 11, Województwo bydgoskie, z. 4, Dawny powiat chełmiński, s. 66-67.
  • Tadeusz Chrzanowski, Marian Kornecki, Chełmno, Wrocław-Warszawa-Kraków 1991, s. 15, 191.
  • Elżbieta Pilecka, Średniowieczne Dwory Artusa w Prusach, Toruń 2005, s. 233, 236.
    .
Fotografie: Piotr Kożurno
© ICIMSS

W pobliżu: