Opis
Secesyjny pałac Nowika przy ul. Lipowej 35 w Białymstoku. Został zbudowany w latach 1900-1910 według projektu nieznanego architekta dla Chaima Nowika, fabrykanta, właściciela największej fabryki sukna i kapeluszy w Białymstoku.
Po śmierci właściciela, budynek w latach 20. XX w. należał do jego spadkobierców, którzy wynajmowali w nim mieszkania. Część pomieszczeń dzierżawiło wojsko, które prowadziło w nich Powiatową Komendę Uzupełnień. W czasie II wojny światowej w budynku mieścił się sztab obrony Białegostoku oraz Garnizonowy Szpital Wojskowy. W 1946 r. Tymczasowy Zarząd Państwowy oddał dawny pałac Nowika w dzierżawę Rejonowemu Zarządowi Kwaterunkowo - Eksploatacyjnemu Wojska Polskiego, który od 1948 r. prowadzi w nim Wojskową Komendę Uzupełnień.
Jest to budynek dwukondygnacyjny, dwuskrzydłowy założony na planie litery „L” z narożną wieżą wtopioną częściowo w bryłę budynku. Elewacja od strony ul. Lipowej z murowanym balkonem z tralkami dzielona jest lizenami na wysokości pierwszego piętra. Posiada szczególnie bogatą dekoracją sztukatorską w postaci girland, fryzów o motywach roślinnych oraz festonów wokół otworów okiennych. Elewacja zwieńczona attyką z obeliskami, zaakcentowana jest dodatkowo pseudoryzalitem w skrajnej wschodniej osi. Znajduje się tutaj główne wejście do budynku, ujęte dwiema lizenami z girlandami zwieńczonymi wspólnym gzymsem z dekoracją w kształcie splecionych kół. Ponad dwuskrzydłowymi drzwiami znajduje się nadświetle zamknięte łukiem odcinkowym. Narożna wieża założona jest na planie kwadratu i zwieńczona ośmiobocznym hełmem z wazonami z płonącymi zniczami. Elewacje zaakcentowane są wykuszami założonymi na planie odcinka koła zwieńczonymi małymi tarasami. Dekoracja w kształcie lizen, festonów i płycin z dekoracją sztukatorską o motywach roślinnych skupia się wokół wykuszy. Zachodnia elewacja pozbawiona jest detalu. Zaakcentowana jest jedynie profilowanymi gzymsami. Posesję z dwóch stron otacza metalowe ogrodzenie.