OFERTA

 

AKTUALNOŚCI

 

O NAS

 

BIURO INFORMACJI
O FUNDUSZACH EUROPEJSKICH

 

WYDAWNICTWO

 

PROJEKTY EUROPEJSKIE

 

WIECZORY EUROPEJSKIE
Rada Programowa
Kalendarz imprez
Współpraca

 

BIESŁAN

 

ARCHIWUM 1997-2001

 

SZKOLENIA i KURSY

 

INFORMATOR TWÓRCY KULTURY TORUNIA

 

BIBLIOTEKA KOLEKCJI PRYWATNYCH

 

UNCOMMON CULTURE

 

MEDIA O NAS

 

 

VII Wieczór Europejski

Debata Europejska

czas i miejsce:

  27 kwietnia 2004, godz. 14.30 - 16.00
  Sala Wielka, Dwór Artusa w Toruniu.

uczestnicy:

  Róża Thun (prezes Fundacji Schumana), prof. Marian Filar (Wydział Prawa i Administracji UMK), prof. Roman Bäcker (Katedra Politologii UMK), Michał Czaplicki (Instytut Spraw Publicznych), Rafał Rowiński (Fundacja Schumana). Moderator debaty: Bogdan Major.

temat:

  Rola Parlamentu Europejskiego w UE, rola Polski w Europie, wybory do Parlamentu Europejskiego, Traktat Konstytucyjny.

organizator:

  Międzynarodowe Centrum Zarządzania Informacją (ICIMSS), Polska Fundacja im. Roberta Schumana (PFRS), Urząd Miasta Torunia.

informacja:

  Strona domowa Fundacji Schumana, Toruński Serwis Samorządowy, toruński dodatek Gazety Wyborczej z dnia 27.04.2004.

Do współpracy przy organizacji debaty włączyły się na zaproszenie dyrektor ICIMSS: Polska Fundacja im. Roberta Schumana (PFRS) oraz Wydział Rozwoju i Integracji Europejskiej Urzędu Miasta Torunia.
Spotkanie, moderowane przez Bogdana Majora, rozpoczęło się od występu chóru i orkiestry z Zespołu Szkół Muzycznych w Toruniu - wykonano m.in. Odę do radości. Później swoje wystąpienia zaprezentowali goście z Warszawy: Rafał Rowiński przedstawił i przypomniał podstawowe fakty dotyczące funkcjonowania Parlamentu Europejskiego, Michał Czaplicki opowiedział o procesie tworzenia przyszłej Konstytucji Europejskiej. Politolog prof. Roman Bäcker, odnosząc się do poziomu polskiej klasy politycznej, radził, w jaki sposób dokonać wyboru najlepszych polskich reprezentantów do Parlamentu Europejskiego. Prof. Marian Filar mówił o szansach, jakie niesie za sobą integracja europejska i jak ważne w tym kontekście są nadchodzące wybory. Następnie głos zabrała Róża Thun, przepytując licznie zebraną młodzież z toruńskich Szkolnych Klubów Europejskich z wiedzy nt. instytucji europejskich i zachęcając do udziału w wyborach. Na koniec wszyscy przedstawili swoje wyobrażenia nt. Polski i samych siebie za następne 10 lat w Unii Europejskiej.
W debacie uczestniczyło około 200 osób: przedstawiciele lokalnych władz (w tym Prezydent Miasta Torunia), ludzie kultury i nauki, studenci i młodzież.

 

 

Początek strony