Wyszukiwanie informacji - FIZYKA
Kurs dla studentów



JAK OTRZYMAĆ WYSZUKANE MATERIAŁY?

Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu udostępnia swoje zbiory w czytelniach Biblioteki Głównej i bibliotekach zakładowych oraz poprzez wypożyczenia indywidualne i międzybiblioteczne. Udostępnia też zbiory innych bibliotek krajowych i zagranicznych, sprowadzone za pośrednictwem wypożyczalni międzybibliotecznej. W pracowni komputerowej możliwe jest korzystanie z baz danych na CD-ROM i w Internecie. Prawo do korzystania ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej nabywa się z chwilą otrzymania karty bibliotecznej. Studenci I roku studiów stacjonarnych otrzymują kartę biblioteczną razem z indeksem i legitymacją studencką. Studentom studiów zaoczych i podyplomowych kartę wystawia wypożyczalnia. Kartę biblioteczną mogą także otrzymać wszystkie inne osoby dorosłe po wpłaceniu kaucji pieniężnej.

W jaki sposób można wypożyczyć książki?

Aby wypożyczyć książkę do domu należy wypełnić rewers, który wrzuca się do skrzynki umieszczonej obok wypożyczalni. Rewersy muszą być wypełnione czytelnie i dokładnie. Należy pamiętać o wpisaniu numeru karty bibliotecznej. Rewersy wysyłane są do magazynu co pół godziny. Czas oczekiwania na książkę wynosi około 30 minut. Studenci studiów stacjonarnych, zaoczych i podyplomowych mają prawo wypożyczyć 5, a osoby które wpłaciły kaucję 4 woluminy na okres 1 miesiąca. W razie potrzeby czytelnik może uzyskać przedłużenie okresu wypożyczenia. Poza bibliotekę nie wypożycza się: wydawnictw z księgozbiorów podręcznych, zbiorów specjalnych, czasopism, encyklopedii, leksykonów, słowników, bibliografii i dzieł wydanych przed 1945 r.

W jaki sposób skorzystać z książek, których nie można wypożyczyć do domu?

W Czytelni można korzystać z księgozbioru podręcznego, z książek i czasopism znajdujących się w magazynach oraz z wydawnictw sprowadzanych przez wypożyczalnię międzybiblioteczną.
Księgozbiór podręczny tworzą: encyklopedie, słowniki, wydawnictwa informacyjne typu ‘Who is who?’, podstawowe monografie z głównych dyscyplin naukowych, podręczniki studenckie i podstawowe czasopisma.
Aby zamówić książkę lub stary rocznik czasopisma z magazynu do czytelni należy wypełnić rewers z czerwonym paskiem, który następnie wrzucamy do pudła w Czytelni Głównej lub obok wypożyczalni. Czas oczekiwania wynosi okolo 30 minut. Ze sprowadzonych z magazynu książek można korzystać wielokrotnie, a zakończenie należy zgłosić bibliotekarzom dyżurującym.
W Czytelni dostępny jest samoobsługowy kserograf, uruchamiany za pomocą karty magnetycznej. Można tu także zamawiać na specjalnym formularzu odbitki kserograficzne i mikrofilmy do wykonania w Pracowni Kserograficznej.
W Czytelni Czasopism można skorzystać z bieżących numerów z około 2 tys. tytułów polskich i zagranicznych prenumerowanych przez bibliotekę czasopism oraz gazet, a także ze starszych roczników niektórych czasopism w postaci mikrofilmów i mikrofisz.
Wypożyczalnia międzybiblioteczna sprowadza z bibliotek krajowych i zagranicznych potrzebne do badań naukowych wydawnictwa. Zamówienia składa się bezpośrednio w wypożyczalni międzybibliotecznej. Trzeba znać dokładny opis bibliograficzny poszukiwanej pozycji, a także wiedzieć w jakim czasopiśmie, w którym roczniku na jakich stronach wydrukowano potrzebny artykuł. Niedokładne informacje wydłużają czas realizacji zamówienia. Dzieła sprowadzone z innej biblioteki udostępnia się wyłącznie w czytelni w terminie wyznaczonym przez bibliotekę wypożyczającą. Zamówione materiały sprowadza się pocztą i trwa to zazwyczaj nie mniej niż jeden miesiąc. Koszty wysyłki zamówień i zwrotów ponosi Biblioteka Uniwersytecka. Natomiast inne opłaty, których żąda biblioteka wysyłająca oraz koszt kopii dokumentów pokrywa czytelnik.
Ze wszystkich zbiorów zgromadzonych w bibliotekach zakładowych studenci podyplomowi oraz osoby, które wpłaciły kaucję mogą korzystać tylko na miejscu.

Stronę opracowała: Małgorzata Janewicz


Strona główna        Uwagi        Bibliotekarze dziedzinowi        Administrator strony        Aktualizacja : marzec 1999