Wyszukiwanie informacji - FIZYKA
Kurs dla studentów


JAK KRYTYCZNE OCENIAĆ ŹRÓDŁA INFORMACJI?

Źródło można zacząć oceniać zanim jeszcze weźmiemy je do rąk. Początkowe oszacowanie źródła polega na dokładnym zintrepretowaniu opisu bibliograficznego. Opisy bibliograficzne sporządzane dla książek, czasopism, artykułów z czasopism czy poszczególnych baz danych lub stron w Internecie zawierają następujące informacje: autor, tytuł, miejsce i datę wydania, nazwę wydawnictwa , a w przypadku artykułów z czasopism, także tytuł czasopisma.

OCENA WSTĘPNA

Autor
Kim jest autor? Jakie posiada wykszałcenie, doświadczenia i osiągnięcia w pracy na interesujący nas temat. Czy jego nazwisko jest często cytowane przez innych autorów w różnych źródłach i bibliografiach? Czy autor jest członkiem liczących się w świecie towarzystw naukowych?

Data publikacji
Data publikacji książki znajduje się na dole strony tytułowej, poniżej nazwy wydawnictwa.
W Internecie zwykle umieszczona jest na początku pierwszej strony. Jeżeli dziedzina wiedzy z której jest interesujący nas temat gwałtownie i bardzo szybko się rozwija ważne jest aby materiały, które zebraliśmy były napisane niedawno.

Wydanie
Czy to jest pierwsze wydanie danego materiału, czy też może wznowienie i uzupełnienie? Duży nakład i kilka lub kilkanaście wydań danej książki może świadczyć, iż jest to źródło dajace solidne i rzetelne podstawy w interesującej nas dziedzinie.

Wydawca
Pamiętajmy, fakt, że wydawca cieszy się renomą nie zawsze gwarantuje wysoką jakość wszystkich wydawanych przez niego książek.

Tytuł czasopisma
Czy to jest naukowe, popularno-naukowe czy może popularne czasopismo? Czy dane czasopismo jest często cytowane przez inne źródła?

OCENA ZAWARTOŚCI I UŻYTECZNOŚCI ŹRÓDŁA

Audytorium
Do jakiego rodzaju czytelników jest skierowane dane źródło? Czy nie jest to źródło zbyt elementarne, zbyt techniczne lub zbyt trudne? Czy jest właśnie takie jakiego potrzebujemy?

Zakres
Czy książka, którą analizujemy w całości czy tylko częściowo dotyczy interesującego nas tematu? Czy jest to źródło napisane bezpośrednio na podstawie wyników badań (primary source), czy może powstało dopiero na podstawie innych źródeł (secondary source)?

Styl pisania

Czy dane źródło odkrywa fakty, opinie czy też jest propagandowe? Nie zawsze jest łatwo odseparować fakty od opinii. Oceniając styl w jakim dane źródło zostało napisane zwracamy szczególną uwagę na to, czy tekst jest łatwy do zrozumienia.

Nie jest łatwe przeprowadzenie takiej oceny wartości dla każdej książki, atrykułu czy strony internetowej, ale jest to konieczne, żeby potem w swojej pracy korzystać tylko ze źródeł rzetelnych i na wysokim poziomie. Materiały umieszczone w naszym przewodniku po źródłach informacji przygotowanego dla potrzeb kursu zostały ocenione według wyżej wymienionych kryteriów i oznaczono je jedną (dostateczna), dwiema (dobra) i trzema (bardzo dobra) gwiazdkami.

Stronę opracowała: Małgorzata Janewicz


Strona główna        Uwagi        Bibliotekarze dziedzinowi        Administrator strony        Aktualizacja : marzec 1999