Powrót.

Borysowski Stanisław

Prezentowane na wystawie kompozycje graficzne Stanisława Borysowskiego utrzymane w niezwykle pięknej gamie barwnej, posiadają swoistą elegancję i wewnętrzną dyscyplinę kompozycji. Jego sztuka tylko z pozoru traciła odniesienia do rzeczywistości, pozostając zawsze wyrazem fascynacji dynamiką i siłą natury, czułą obserwacją mikrokosmosu.


http://excluzive.pl/majatek/zainwestuj-w-sztuke-razem-i-osobno-borysowscy-na-senatorskiej/2935


Twórczość artysty rozwijała się równolegle w dziedzinach malarstwa (również ściennego) i grafiki (szczególnie barwnej litografii i linorytu). Jego malarstwo, w swych początkach naznaczone wpływem szkoły Pankiewicza, podlegało w ciągu lat przemianom stylistycznym, z których najistotniejsza nastąpiła ok. 1956. Artysta odszedł od figuracji, zaczął tworzyć kompozycje abstrakcyjne, w które jednak często włączał sugestie przedmiotowe. Obrazy budowane były z wyraźnie zdefiniowanych, płaskich pól, zróżnicowanych kolorystycznie, walorowo i fakturowo, wchodzących nawzajem w dynamiczne konfiguracje, co sprawia, że prace są pełne ruchu, napięć, czasem dekoracyjne.


http://www.agraart.pl/nowe/artists/borysowski--stanislaw-polska-agra-art-aukcje-obrazy-antyki.html


Grafika ... dawała mu większe możliwości wypowiedzi niż malarstwo, które bardziej go wciągało i zmuszało do pracy całym tempem. ... S. Borysowski wykonywał zawsze bardzo małą ilość odbitek, czasami ograniczając się do jednej. Powielanie było dla niego zajęciem nudnym i uciążliwym" - Andrzej Ściepuro - Stanisław Borysowski. Katalog wystawy jubileuszowej w 50-lecie pracy twórczej. Toruń 1980.






do góry