Powrót.

Festiwal Anielskie Spotkania

I edycja 2006 r.

Od 28 września do 1 października w okolicach Zamku Krzyżackiego odbywał się "Jarmark Anielski" w stylizowanych na toruńskie kamieniczki straganach. W ofercie dominowały rzeźby, obrazy, pamiątki i gadżety o tematyce anielskiej, sakralnej, historycznej i ludowej. W Fosie Zamkowej odbywały się z kolei plenerowe zajęcia dla dzieci i młodzieży. Przedmiotem tych spotkań była prezentacja technik rzeźbiarskich, malarskich, ceramicznych, fotograficznych, teatralnych, muzycznych i literackich, w których głównym motywem twórczości jest postać Anioła. Od 24 września do 1 października zaproszeni artyści z miast partnerskich Torunia tworzyli rzeźby, które pozostały w Toruniu jako elementy małej architektury. W dniach od 28 do 30 września odbyła się konferencja naukowo-teologiczna pt. "Anioły w XXI w. – wolontariat wśród dzieci i młodzieży". Dzień dłużej trwał w „Naszym Kinie” przegląd filmowy o tematyce anielskiej. Na przełomie września i października odbyły się III Toruńskie Warsztaty Gospel. Ważnym punktem festiwalu były koncerty.

29 IX 2006 – koncert galowy, podczas którego wręczono statuetki "Toruńskich Aniołów", chór "Gospeljoy" z Poznania, Tomek Kamiński,  Magda Anioł, zespół "Pod Budą"
30 IX 2006 – Sławek Uniatowski, Bogdan Hołownia i zespół "Raz, Dwa, Trzy"
1 X 2006 – koncert finałowy III Toruńskich Warsztatów Gospel z udziałem wokalistów ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii
2 X 2006 – Tomek Kamiński z zespołem

Od 29 września do 1 października w obrębie Starego Miasta odbył się  także plenerowy spektakl o tematyce anielskiej.

II edycja 2007 r.


Najważniejszą częścią festiwalu są koncerty. Pierwszego dnia (29 września) wystąpili: Tomek Kamiński, Paweł Nodzak, Młodzieżowy Teatr Muzyczny "Mała Rewia" oraz Opole Gospel Choir. Gwiazdą był zespół Raz Dwa Trzy. Podczas koncertu zostały wręczone statuetki Toruńskich Aniołów. Następnego dnia o godz. 18 w Dworze Artusa rozpoczął się koncert Piwnicy pod Baranami. 1 października w Baju Pomorskim odbył się z kolei koncert "Miasto Aniołów, czyli list w butelce", w którym udział wzięli znani ludzie z Torunia. Ostatniego dnia występowali śpiewający poeci. Jednocześnie przez cały czas trwania festiwalu w "Naszym Kinie" można było zobaczyć takie filmy jak: "Anioł w Krakowie", "Zakochany Anioł", "Michael" i "Boskie jak diabli". Dla dzieci i młodzieży przygotowano również warsztaty edukacyjne, plener rzeźby i malarstwa.

III edycja 2008 r.

Trzecią edycję festiwalu "Anielskie Spotkania" rozpoczęło wręczenie statuetek Toruńskich Aniołów dla osób zasłużonych dla promocji wolontariatu. W tym roku nagrodę odebrali: Andrzej Warot, opiekujący się osobami ze schorzeniami psychicznymi, ks. Krzysztof Buchholz, prezes fundacji "Wiatrak" oraz Sebastian Baranowski, 6-latek, który uratował rodzeństwo z płonącego domu. Od poniedziałku do środy w siedzibie stowarzyszenia Civitas Christiana odbyły się warsztaty rzeźbiarskie, plastyczne, ceramiczne i witrażowe. Kolejna atrakcją był Międzynarodowy Plener rzeźby i malarstwa "Toruń-Anioł-Architektura", podczas którego zaproszeni artyści wykonali instalacje, które pozostały w Toruniu jako przykłady małej architektury. Jak co roku najważniejszą częścią festiwalu były koncerty. 30 września wystąpiła Antonina Krzysztoń, artystka znana przede wszystkim z piosenki "Perłowa Łódź". Następnego dnia wystąpił chór "Gospeljoy". Kolejnym muzycznym gościem festiwalu był Tomek Kamiński. 2 października ulicami Starówki przeszła też Parada Aniołów. Anielskie Spotkania zakończył koncert krakowskiej grupy "Pod Budą".

IV edycja 2009 r.


IV edycję Festiwalu Anielskie Spotkania rozpoczęły zajęcia edukacyjno-artystyczne dla dzieci. Tego samego dnia (29 września) w kinoteatrze Grunwald odbył się koncert Briana Fentressa. Następnego dnia Toruńska Grupa Teatralna "Efata" pokazała spektakl "Miasto Aniołów II". 1 października na Rynku Staromiejskim wystąpili: Renata Przemyk, Jacek Wójcicki, Anna Treter, Artur Gadowski i Maciej Klaś z koncertem, na który złożyły się piosenki Marka Grechuty. 2 października w Baju Pomorskim odbył się kolejny koncert, podczas którego można było usłyszeć Andrzeja Garczarka i Annę Treter. Sporym wydarzeniem był również minirecital Bogdana Hołowni i happening teatru ognia Fenix połączony z pokazem puszczania latawców w kształcie aniołów. 3 października została otwarta poplenerowa wystawa rzeźby i malarstwa, zaś następnego dnia odbył się wernisaż fotogramów Klaudii i Stanisława Winiarskich połączony z koncertem w wykonaniu członków grupy teatralnej "Efata".

V edycja 2010 r.

Jak co roku ważnym punktem festiwalu były warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży odbywające się w dniach od 29 września do 1 października. Swoich sił można było spróbować w technikach: malowanie na jedwabiu, rzeźba w glinie i drewnie, techniki witrażu. Pierwszego dnia festiwalu można było posłuchać polskich piosenek w wykonaniu grupy teatralnej "Efata" oraz obejrzeć fotogramy Klaudii i Stanisława Winiarskich. 30 września w siedzibie stowarzyszenia Civitas Christiana przy ul. Przedzamcze otwarto wystawę fotografii Macieja Marcina Krupy, którą 2 października można było obejrzeć w teatrze im. Wilama Horzycy. 1 października w Kafeterii "Struna światła" w Dworze Artusa można było usłyszeć piosenki francuskie w wykonaniu toruńskich aktorów i wokalistów (Małgorzata Abramowicz, Sylwia Wiśniewska, Joanna Czajkowska, Jacek Beszczyński, Andrzej Raniszewski, Leszek Miliński). 2 października odbył się koncert galowy, podczas którego wręczono statuetki Toruńskich Aniołów i recital Gordona Haskella.






do góry