Andrzejczak Janusz

Poeta

Data urodzenia: 11 I 1956

Miejsce urodzenia: Toruń

Adres WWW: http://www.januszandrzejczak.pl/


Janusz Andrzejczak tak pisze sam o sobie:


Urodziłem się w Toruniu w czasie, gdy w miejscu dzisiejszego Miasteczka Uniwersyteckiego na Bielanach był jeszcze dworzec kolejowy i rósł tam prawdziwy, tajemniczy las, a na pobliskiej ulicy Balonowej stacjonowały cygańskie tabory i paliły się gazowe latarnie. Toruń, to dla mnie przede wszystkim Starówka, bo tam chodziłem do szkoły i kościoła. Szkoła mnie odpychała, gotyckie kościoły wciągały swoim sacrum, a podtoruńskie lasy kusiły codziennie. Skutecznie. Zapracowani rodzice nie mogli się nadziwić lekcjom czterech swoich synów w odległym lesie, nie potrafili sobie wytłumaczyć pełnej igliwia i szyszek zawartości naszych kieszeni, a w sezonie – wysypujących się z tornistrów grzybów…


Zaraz po szkole podstawowej poszedłem do szkoły leśnej, gdzie musiałem wycinać ukochane drzewa, więc nie doczekałem w niej nawet roku. Z konieczności, by nie stracić roku nauki podjąłem edukację w technikum, w którym miejsce żywych, cudnych drzew zajęły szalunkowe deski. By nie być zdeterminowany wyuczonym, a nieszczęsnym zawodem, przygotowywałem się do egzaminów na studia. Zanim zostałem studentem, byłem mistrzem budowlanym, robotnikiem w głębokich wykopach, dekoratorem wystaw sklepowych i „dyrektorem” Gminnego Ośrodka Kultury.


Po ukończeniu studiów wyższych, pracowałem rok jako nauczyciel w wiejskiej szkole nieopodal Gorzowa Wlkp., aż nieoczekiwanie pojawiła się oferta pracy nauczycielskiej w podtoruńskiej wsi. Od dziecka była to dla mnie wieś „graniczna”. Wędrując po lasach z trzema braćmi dochodziliśmy właśnie do niej i ani kroku dalej, bo czekała nas jeszcze długa powrotna droga do domu. Czy mogłem wówczas przypuszczać, że spędzę w niej blisko 20 lat swego życia?! Gdy zamknięto szkołę, kilka lat bezskutecznie poszukiwałem pracy. Któregoś dnia, wyruszyłem pieszo przez te moje lasy do rodzinnego miasta. Moim całym dobytkiem było zaprószone w ubranie igliwie…


Dziś mieszkam w moim Toruniu, pracuję tu zawodowo, pielgrzymuję po bezdrożach Ojczyzny i piszę…


Moja twórczość, to wiersze, proza, malarstwo (olej) i rysunki.


Jestem poetą nawiązującym do tradycji literackich. Czytający mówią (piszą), o zachowaniu własnego, rozpoznawalnego stylu.


Główną tematyką mojej twórczości poetyckiej i plastycznej jest przyroda i człowiek.


Jestem autorem tomików poetyckich:


„Takijeden” tomik poezji – Książnica Podlaska, Białystok, 2011
„Łagodnia” tomik poezji – Arcana, Kraków, 2012
„Ulotnia” tomik poezji – wyd. Adam Marszałek, Toruń, 2013
„Przedziwnia. Ballada o Genku” - w przygotowaniu, wyd. Adam Marszałek


Wszystkie trzy tomiki zawierają moje własne ilustracje.


Wiersze i krótkie formy prozatorskie publikowałem w pismach literackich, m.in. – dwukrotnie w krakowskim dwumiesięczniku „Arcana”, w antoniewskiej „Okolicy Poetów”, białostockiej antologii poezji „Epea” i wielu innych (spis na str. www)


Tomik „Łagodnia” zainspirował krakowskie środowisko artystyczne do autorskiego programu w ramach Salonu Rekomendacji Mistrzowskich oraz entuzjastycznej recenzji pióra Elżbiety Morawiec w krakowskich „Arcanach”.


Najbardziej znaczącymi wydarzeniami związanymi z moją twórczością były: prezentacja moich wierszy przez Annę Polony i Andrzeja Mrowca w Krakowskim Salonie Poezji w ramach Salonu Rekomendacji Mistrzowskich, (marzec 2013, Teatr im. Juliusza Słowackiego) a wcześniej, autorski występ na jednej z - nawiązujących do tradycji wileńskich - Śród Literackich w Książnicy Podlaskiej w Białystoku (maj 2011).


W 2013 roku, na wzór krakowskiej Rynny Poetyckiej, ze specjalnym na tę okazję wierszem i „błogosławieństwem” jej pomysłodawcy - Leszka Długosza, zainicjowałem toruńską, cykliczną edycję tego wydarzenia w ZSPS i VIII LO w Toruniu. Dzięki wsparciu Dyrekcji, zaangażowaniu koleżanek i młodzieży, a także już osób z zewnątrz, to wydarzenie przekracza już ramy szkoły.


Nagrody i wyróżnienia


Nagroda: Kapituła Symbolicznych Nagród Ryszarda Milczewskiego-Bruno – przyznała w dziale poezji „Duże Piwo Grzane z Łyżką Januszowi Andrzejczakowi za tom „Łagodnia” (ogłoszono w kwartalniku Okolice Poetów, nr 59, 101, s. 5, 2012)
Nagroda główna w VIII Ogólnopolskim Konkursie Literackim"Las - moja miłość" - Białowieża 2013
Wyróżnienie w XXVIII Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim "O Herb Grodu Miasta Chrzanowa” (2014)
Wyróżnienie w IX Ogólnopolskim Konkursie Jednego Wiersza im. Wiktora Gomulickiego o Laur Błękitnej Narwi (2014)


Wystawy lub inna działalność

Malarstwo i rysunek:  • Panorama Torunia (obraz olejny, 2010) - sala konferencyjna ZSPS i VIII LO w Toruniu

  • Autorski portret papieża Jana Pawła II (obraz olejny, 2009) - sala konferencyjna ZSPS i VIII LO w Toruniu

  • Portret papieża Jana Pawła II (kopia ze zdjęcia, obraz olej, 2011) - kościół garnizonowy pw. św. Katarzyny w Toruniu (tzw. „okno papieskie”)

  • Portret bł. Wincentego Frelichowskiego - patron szkoły ZS nr 6 - (obraz olej, 2011) - hol szkoły ZS nr 6 w Toruniu

  • Okładka (obraz) i rysunki w tomiku poezji „Takijeden”, wyd. Książnica Podlaska, Białystok, 2011

  • Rysunek na okładce w tomiku poezji „Łagodnia”, wyd. Arcana, Kraków, 2012

  • Kolorowa wkładka z ośmioma stronami obrazów - w Epea, wyd. Książnica Podlaska, Białystok, 2010.

  • Rysunki w tomiku poezji „Ulotnia”, wyd. Marszałek, Toruń, 2013


Udział w międzynarodowej konferencji „Puszcza Knyszyńska – perła w koronie Jagiellonów”: Referat i poezja „Sosna supraska – czyli na dworze królowej Puszcz Europy”. Supraśl 4 – 5 IX 2013.


Zobacz także:

do góry