Robakowski Józef

Data urodzenia: 1939

Miejsce urodzenia: Poznań

Dyplom: historia sztuki i muzealnictwo, UMK, Toruń, Wydział Operatorski PWSTViT w Łodzi.

Adres WWW: http://www.robakowski.net/

Debiut:

Artysta multimedialny, fotograf – współtwórca toruńskiej grupy fotograficznej Zero-61,  autor filmów, obrazów, instalacji, cyklów fotografii, pedagog, profesor PWSFTViT w Łodzi


W czasie studiów toruńskich zakładał grupy artystyczne: Oko (1960), Zero-61 (1961-1969), Krąg (1965-1967) oraz należał do Studenckiego Twórczego Klubu Filmowego "Pętla" (1960-1966). 


Historyk sztuki, autor filmów, cykli fotograficznych, zapisów video, rysunków, instalacji, obiektów, projektów konceptualnych, inicjator wielu ważnych zdarzeń i multimedialnych akcji artystycznych. Kurator i właściciel Galerii Wymiany.


Obecnie prowadzi pracownie działań multimedialnych na PWSTViT w Łodzi.


”Zarówno w latach 60-tych, ale i także w 70-tych pod znakiem "kultury studenckiej" rodził się artystyczny ruch krytyczny obok typowej rozrywkowej kultury studenckiej z muzyką, kabaretami, teatrami itp. Nasz ruch był zupełnie czym innym, ponieważ dotyczył terenu sztuki, która była, przynajmniej dla mnie, synonimem wolności. W Gdańsku razem z Jerzym Wardakiem i Ryszardem Sobczakiem utworzyliśmy małą nieformalną grupkę filmowo-fotograficzną. W Toruniu na Uniwersytecie w 1960 r., po pierwszych działaniach fotograficznych, filmowych i teatralnych naszym głównym zadaniem okazało się oderwanie właśnie od typowego studenckiego ruchu amatorskiego”


– fragment wywiadu z J. Robakowskim - W oczach "ekspertów" byliśmy amatorami. Józef Robakowski w rozmowie z Adamem Mazurem. Fototapeta, 29.IV.2001, 5.II.2002. Fragment wywiadu został zamieszczony w katalogu wystawy "Robert Cahen - Józef Robakowski" Galeria Narodowa Zachęta, 5 - 28 kwietnia 2002


Źródło:
http://www.culture.pl/baza-sztuki-pelna-tresc//eo_event_asset_publisher/eAN5/content/jozef-robakowski
http://www.robakowski.net/


Zobacz także:

do góry