Wroniszewski Filip

Data urodzenia: 27 I 1977


Filip Wroniszewski, urodzony 27.01.1977r. Studia muzyczne w zakresie gry na altówce ukończył w Akademii Muzycznej im. J.I.Paderewskiego w Poznaniu (2002)  z wynikiem bardzo dobrym. W latach 1998-99 był również studentem Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. W dziedzinie kameralistyki kształcił pod kierunkiem prof. Jadwigi Kaliszewskiej, prof. Zbigniewa Friemana, prof. Romana Sucheckiego, prof. Andrzeja Murawskiego. Jest laureatem konkursów i festiwali muzyki kameralnej za co w 1995r. otrzymał nagrodę fundacji „Viva Musica”. Koncertując jako kameralista odwiedził łącznie  trzydzieści dwa kraje w Europie, Azji, Ameryce Północnej oraz Południowej. Był pracownikiem Państwowej Opery „Nova” w Bydgoszczy (2001 - 2003) oraz Filharmoni Opolskiej im. J.Elsnera (2006 - 2007). Współpracował z wieloma orkiestrami w Polsce i za granicą m.in. z Polską Orkiestrą Radiową, Vienna Morphing Chamber Orkiestra, Goran Bregovic Orkiesrta, dokonując szeregu nagrań  telewizyjnych, radiowych oraz fonograficznych .

Dokonał polskich prawykonań  (2009)  muzyki współczesnej, kompozytorów japońskich: J.Endo, A.Kobayashi, K.Okasaka.

Obecnie Filip Wroniszewski prowadzi intensywną działalność muzyczną jako kameralista,   współtworząc Chopin Quartet oraz pełniąc funkcję dyrektora artystycznego orkiestry kameralnej Capella Toruniensis.

Studia muzyczne w zakresie gry na altówce ukończył w Akademii Muzycznej im. J.I. Paderewskiego w Poznaniu (2002) z wynikiem bardzo dobrym. W latach 1998-99 był również studentem Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. W dziedzinie kameralistyki kształcił pod kierunkiem prof. Jadwigi Kaliszewskiej, prof. Zbigniewa Friemana, prof. Romana Sucheckiego, prof. Andrzeja Murawskiego. Jest laureatem konkursów i festiwali muzyki kameralnej, za co w 1995 r. otrzymał nagrodę fundacji „Viva Musica”. Koncertując jako kameralista odwiedził łącznie  trzydzieści dwa kraje w Europie, Azji, Ameryce Północnej oraz Południowej. Był pracownikiem Państwowej Opery „Nova” w Bydgoszczy (2001-2003) oraz Filharmoni Opolskiej im. J. Elsnera (2006-2007). Współpracował z wieloma orkiestrami w Polsce i za granicą m.in. z Polską Orkiestrą Radiową, Vienna Morphing Chamber Orkiestra, Goran Bregovic Orkiesrta, dokonując szeregu nagrań  telewizyjnych, radiowych oraz fonograficznych.
Dokonał polskich prawykonań (2009) muzyki współczesnej, kompozytorów japońskich: J. Endo, A. Kobayashi, K. Okasaka.
Obecnie Filip Wroniszewski prowadzi intensywną działalność muzyczną jako kameralista, współtworząc Chopin Quartet oraz pełniąc funkcję dyrektora artystycznego orkiestry kameralnej Capella Toruniensis.


Zobacz także:

do góry