Fundacja "Traditio Europae"

1328097809logotraditioeuropae.png

badanie i popularyzacja kultury i tradycji europejskich, zwłaszcza dziedzictwa grecko-rzymskiego antyku

Data powstania: 12.IX.2007

Adres: ul. Bartkiewiczówny 89D/4, 87-100 Toruń

Adres WWW: http://www.traditio-europae.org


I. DANE TELEADRESOWE
Fundacja Traditio Europae
ul. Bartkiewiczówny 89D/4
87-100 Toruń
www.traditio-europae.org
fundacja@traditio-europae.org

II. KIEROWNICTWO ORGANIZACJI (OD POCZĄTKU DZIAŁALNOŚCI DO DZISIAJ)
Zarząd Fundacji:
dr Barbara Bibik, UMK - Prezes
dr Bartosz Awianowicz, UMK - Wiceprezes
dr Rafał Toczko, UMK - Sekretarz
mgr Wioleta Dudek - Skarbnik
dr Magdalena Nowak, UMK
mgr Zofia Lewandowska
mgr Damian Jasiński, UMK

Rada Fundacji:
Prof. dr hab. Marian Szarmach, UMK - Fundator
dr hab. Przemysław Nehring, UMK - Przewodniczący
dr hab. Tomasz Sapota, UŚ - Wiceprzewodniczący
dr Alicja Brusewicz, UMK - Sekretarz
mgr Genowefa Malicka, VII LO w Toruniu
prof. dr hab. Kazimierz Korus, UJ
dr Mariusz Zagórski, UW

Zmiana składu zarządu nastąpiła dnia 12 grudnia 2010 r.
W skład Zarządu Fundacji do 12 grudnia 2010 r. wchodziły następujące osoby:
Dr Barbara Bibik, UMK – Prezes,
Dr Bartosz Awianowicz, UMK – Wiceprezes,
Dr Rafał Toczko, UMK – Sekretarz,
Dr Magdalena Nowak, UMK – Skarbnik,
Dr Maria Marcinkowska – Rosół, UZ

Z dniem 12 grudnia 2010 r. do Zarządu zostały dodatkowo powołane przez Radę Fundacji następujące osoby:
Mgr Wioleta Dudek – Skarbnik
Mgr Zofia Lewandowska,
Mgr Damian Jasiński,
Z funkcji członka Zarządu ustąpiła dr Maria Marcinkowska-Rosół.

III. POWSTANIE (HISTORIA, STATUS PRAWNY), WSZELKIE WAŻNE ZMIANY WRAZ Z DATAMI


Fundatorem Fundacji jest prof. dr hab. Marian Szarmach. Fundację powołano aktem notarialnym 12 września 2007 r. Wpis do KRS uzyskano 29.10.2007. Status Organizacji Pożytku Publicznego (OPP) uzyskano 20.01.2009. Statut uległ zmianie dwukrotnie, w związku ze staraniami o status OPP (07.10.2008 r.) i nowelizacją ustawy o organizacjach pożytku publicznego (11.12.2010 r.).


IV. IDEA PRZEWODNIA ORGANIZACJI, CELE I ZADANIA


Celem Fundacji jest podejmowanie działalności edukacyjnej, kulturalnej, naukowej, oświatowej i wydawniczej, mającej na celu badanie oraz popularyzację kultury i tradycji europejskich, zwłaszcza dziedzictwa grecko-rzymskiego antyku. Poza tym fundacja prowadzi działalność na rzecz ochrony dóbr kultury i tradycji europejskich oraz na rzecz integracji europejskiej oraz rozwijania kontaktów i współpracy między społeczeństwami.

V. PROJEKTY KRAJOWE (w układzie chronologicznym)

1. "Liga starożytnicza"
Projekt jest realizowany od samego początku działania Fundacji. Pierwsza edycja rozpoczęła w roku szkolnym 2007/2008. Jego ideą jest popularyzacja wiedzy o kulturze antycznej, rozbudzanie i pogłębianie zainteresowań antykiem oraz kształtowanie wśród młodzieży świadomości wspólnej tradycji europejskiej. Konkurs jest adresowany do uczniów gimnazjów, jak i liceów z województwa kujawsko-pomorskiego. Od drugiej edycji konkurs wspiera Urząd Marszałkowski Województwa. Kujawsko-Pomorskiego. Z kolei trzecią i czwartą edycję projektu honorowym patronatem objął Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty. Każda edycja składa się z 7 wykładów uniwersyteckich zakończonych testem. Laureaci konkursu otrzymują nagrody książkowe. W ramach edycji 2007/2008, 2008/2009 i 2009/2010 w projekcie uczestniczyło ok. 100 uczniów. Do edycji 2010/2011 zgłosiło się ok. 250 uczniów.


2. Konkurs "Antyk w moim mieście"
"Antyk w moim mieście" to konkurs fotograficzno-plastyczny, adresowany do uczniów szkół ponadpodstawowych z województwa kujawsko-pomorskiego. Dotąd odbyły się trzy edycje konkusu w latach 2008-2010. Jego ideą było propagowanie wiedzy o kulturze i sztuce starożytnej Grecji i Rzymu. Konkurs był dotowany przez Wydział Kultury Urzędu Miasta Torunia. Współorganizatorem przedsięwzięcia był Dom Muz. W każdej edycji konkursu wzięło udział kilkudziesięciu uczniów.


3. Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Grecka proza pochrystusowa"
W dniach 29-30 maja 2008 r. Fundacja, we współpracy z Katedrą Filologii Klasycznej UMK zorganizowała Ogólnopolską Konferencję Naukową "Grecka proza pochrystusowa", której celem, obok przypomnienia sylwetki zmarłej 29 maja 1988 r. prof. Zofii Abramowiczówny, redaktorki słownika grecko-polskiego, lecz również znakomitej znawczyni prozy Plutarcha, była refleksja nad aktualnym stanem badań nad prozą grecką od I do V wieku po Chr. oraz integracja środowiska filologów, zajmujących się literaturą tego okresu.


4. Warsztaty retoryczne
W roku szkolnym 2008/2009 Fundacja włączyła się w przeprowadzenie warsztatów retorycznych dla uczestników debat oxfordzkich, organizowanych przez VII LO w Toruniu. W warsztatach wzięło udział ok. 60 uczestników.


5. Konkurs "Afrodyta, Arres, Apollo, i inni..."
"Afrodyta, Apollo, Ares i inni..." to konkurs mitologiczny dla uczniów szkół podstawowych z Torunia. Projekt zrealizowano w okresie wrzesień - listopad 2009 r. we współpracy z Klubem Garnizonowym w Toruniu. Do konkursu zgłosiły się 4 zespoły z Torunia (ok. 20 uczniów). Konkurs był dotowany przez Wydział Edukacji Miasta Torunia.

6. Konkurs "Stary Toruń oczami młodych"
W okresie od marca do maja 2010 r. Fundacja realizowała konkurs literacki i translatorski, zatytułowany "Stary Toruń oczami młodych", którego celem była popularyzacja wiedzy o przeszłości Torunia i jego osiągnięciach kulturowych. Adresatami projektu byli uczniowie szkół ponadpodstawowych z Torunia. Konkurs zorganizowano we współpracy z Wydziałem Filologicznym UMK, Muzeum Okręgowym w Toruniu, Książnicą Kopernikańską i Archiwum Państwowym w Toruniu. Projekt był dotowany przez Wydział Edukacji Urzędu Miasta Torunia. Do konkursu zgłosiło się 51 uczestników.


7. Toruńskie Warsztaty Numizmatyczne
Od września 2010 r. Fundacja rozpoczęła cykliczny projekt - Toruńskie Warsztaty Numizmatyczne. Projekt jest realizowany we współpracy z Instytutem Archeologii UMK oraz z oddziałem toruńskim Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego. Warsztaty te zostały objęte patronatem dwóch instytucji: Institut fur Numismatik und Geldgeschichte (Universität Wien) oraz Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego. W każdej edycji wzięło udział ok. 20 osób z całej Polski.


8. Projekt "Polska w Europie - Łacina w szkole"
13 czerwca na portalu www.petycje.pl rozpoczęła się akcja zatytułowana "POLSKA W EUROPIE - ŁACINA W SZKOLE", której Fundacja jest współorganizatorem. Celem akcji jest przywrócenie językowi łacińskiemu należytego mu miejsca w polskich szkołach oraz podjęcie działań na rzecz wyrównania szans naszych uczniów w zakresie podstawowej dla Europejczyków edukacji , jako że język łaciński oraz kultura Greków i Rzymian stanowią jedną z niewielu płaszczyzn łączących systemy edukacyjne w wielu europejskich krajach. Według zgromadzonych przez nas danych statystycznych, w krajach Unii Europejskiej około 20 % jedenasto-/ trzynastoletnich Europejczyków uczących się w szkołach ponadpodstawowych ogólnokształcących (III etap edukacyjny) poznaje język łaciński i kulturę antyczną w dużym wymiarze godzin. W Polsce łaciny uczy się w gimnazjum 0% uczniów, a w liceach 3,8%, według danych MEN, co daje 1,5% uczniów szkół średnich ogólnokształcących (III i IV etap edukacyjny). W petycji postulujemy zatem o wprowadzenie języka łacińskiego do szkół gimnazjalnych jako drugiego języka obcego do wyboru, możliwość rozpoczęcia nauki języka łacińskiego już w pierwszej klasie szkoły licealnej oraz zachowanie matury z języka łacińskiego i kultury antycznej zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym. Postulaty zostały wsparte argumentami natury lingwistycznej, kulturowej oraz pragmatycznej. Akcja ma zasięg ogólnopolski a petycja adresowana do Pani Minister Katarzyny Hall sygnowana jest przez Radę Naukową PAU, wszystkie Katedry i Instytuty Filologii Klasycznej, Scholę Teatru Węgajty, Stowarzyszenie Teatralne Chorea oraz 126 znanych i wybitnych polskich naukowców, wśród których są matematycy, lekarze, fizycy, historycy, mediewiści, poloniści, filozofowie, kulturoznawcy, prawnicy, ekonomiści oraz, co oczywiste, filologowie. Tuż po ogłoszeniu petycji poparła ją także Rada Naukowa Instytutu Filozofii i Socjologii PAN. Akcja, której kontynuację planujemy, znalazła także odźwięk w mediach ogólnopolskich.


6. PROJEKTY MIĘDZYNARODOWE

Wykopaliska archologiczne w Negotino
Fundacja objęła patronatem i współfinansuje wykopaliska archeologiczne w Negotino w Macedonii, realizowane przez Zakład Archeologii Antycznej Katedry Archeologii Uniwersytetu Gdańskiego, pod kier. prof. Nicholasa Sekundy. Wykopaliska były prowadzone od 29 sierpnia do 24 września 2011 r.


7. PUBLIKACJE


W 2010 r. we współpracy z Polskim Towarzystwem Numizmatycznym, oddziałem toruńskim im. prof. Mariana Gumowskiego, Fundacja wydała publikację zatytułowaną "Wartość źródłowa znalezisk monet antycznych z okolic Inowrocławia" autorstwa Krzysztofa Jarzęckiego oraz Jacka Rakoczego.


Zobacz także:

do góry