Hołownia Bogdan

1263217098b5.jpg

Pianista jazzowy, pedagog

Data urodzenia: 3 X 1957 r.

Miejsce urodzenia: Toruń


Bogdan Hołownia urodził się w Toruniu, gdzie ukończył średnią szkołę muzyczną. Z wykształcenia jest ekonomistą. Zanim poświęcił się muzyce grał również w szachy w klubie przy Młodzieżowym Domu Kultury w Toruniu. W latach 1990-1993 studiował grę na fortepianie w Berklee College of Music w Bostonie, w klasie profesora Raya Santisiego i Laszlo Gordony’ego.
W czasie pobytu w Stanach Zjednoczonych współpracował z Davem Clarkiem, Skippem Haddenem, Georgem Zoncem, Larrym Kohutem, Jeffem Stitelym, Bronkiem Suchankiem, Grażyną Auguścik, Jerzym Głodem, Michałem Urbaniakiem i Urszulą Dudziak.
Pierwsze poważniejsze doświadczenia w graniu muzyki jazzowej związane są z kwartetem Jana "Ptaszyna" Wróblewskiego. Współpracuje m.in. także z Januszem Muniakiem, Adamem Kawończykiem, Januszem Kozłowskim, Marcinem Jahrem, Krzysztofem Mrozem, Bronkiem Harasiukiem, Kazimierzem Jonkiszem i Józefem Eliaszem, Jorgosem Skoliasem, Tomaszem Szukalskim, Jerzym Skalskim, Markiem Jakubowskim, Patrykiem Pilasiewiczem.
Bogdan Hołownia to ulubiony akompaniator m.in. Grażyny Auguścik, Ewy Bem, Anny Marii Jopek, Lory Szafran, Danuty Błażejczyk. W rodzinnym Toruniu grywa od 1994 r. wraz z Andrzejem "Brunerem" Gulczyńskim oraz Józefem Eliaszem, w grupie "Los Angeles Trio". Od kilkunastu lat Hołownia zajmuje się działalnością pedagogiczną akompaniując uczestnikom warsztatów jazzowych w Puławach i Chodzieży. Pod koniec 2006 r. założył własną wytwórnię płytową HoBo Records, która poza płytami wydała także album zawierający sześćdziesiąt jeden utworów Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory.


Zobacz także:

do góry