Piątek, 22 Listopad 2024

Historia Bydgoskiego Przedmieścia

Klonowica 33

Kamienica zbudowana w 1907 r. według projektu mistrza murarskiego Michaela Bartela dla kupca Carla Thiele. W tym samym roku autor projektu odkupił działkę i wykończył budynek. Działka stanowiła wspólną własność jego i jego żony Laury z domu Albrecht Bartelowej. Od 1919 r. nieruchomość należała do kupca Ignatza Dombrowskiego. W latach 1938-1939 właścicielem był Jan Zdrowski, Po wojnie, od 1950 r. dom należał do Marcjanny Zdrowskiej.

Budynek został wzniesiony na planie prostokąta, krótszym bokiem równolegle do ulicy (fot. 1). Ma układ trzytraktowy, cztery kondygnacje oraz trzyosiową elewację. Wejście do budynku znajduje się w prawej skrajnej osi (fot. 2). Klatka schodowa mieści się w lekko wystającym ryzalicie w tylnej elewacji. Środkowa oś jest lekko zagłębiona. Na każdej kondygnacji jest duży półowalny balkon ujęty płaskimi pseudo-pilastrami z głowicami w kształcie liścia akantu, orzecha, rozety i na II piętrze maski na kokardzie. Nad środkiem wznosi się ozdobny szczyt o trójkątnym kształcie (fot. 3). Między parterem i I piętrem widoczny jest gzyms kordonowy.

Fasada jest bogato dekorowana płaskorzeźbami i reliefowymi ornamentami o motywach kwiatowych i sznurowych wykonanymi w tynku. Balkony ozdobione są ornamentem falujących włosów z oczkami oraz z kwietnymi i liściastymi girlandami, festonami i wieńcami (fot. 4). Okna fasady, osadzone w listwowym obramieniu są ozdobione kwiatami róż i liśćmi akantu (fot. 5). Nad wejściem znajduje się numer domu w ozdobnym kartuszu. Drzwi z nadświetlem, przeszklone w dużej części, są ozdobione kratą z motywem roślinnym.

Na podstawie: Zabudowa Bydgoskiego Przedmieścia, opr. M. Grzęska-Janiak, A. Walczak, Toruń 1979, t.II.

                    

Data ostatniej modyfikacji: 03-07-2007    Copyright © 2006 ICIMSS     Kontakt     Strona główna serwisu