Piątek, 22 Listopad 2024

Historia Bydgoskiego Przedmieścia

Klonowica 26 i 28

W lutym 1896 roku Józef Biały otrzymał zezwolenie na budowę domu mieszkalnego. Budynek ten spalił się. Na jego miejscu w roku 1910 wybudował on dom mieszkalny złożony z dwóch bliźniaczych kamienic, nie mających se sobą połączonych wnętrz.

W 1927 roku domy przy ul. Klonowicza otrzymały numery 26 i 28. W 1976 roku został przeprowadzony remont kapitalny budynku. Podczas niego zostały rozebrane dekorowane piece, wymieniono również niektóre drzwi i okna na nowe.

Kolejnymi wlaścicielami domu nr 26 byli:
- od 1910 Jozef Biały;
- od 1926 Jan Wunder;
- Od 1948 Zarząd miejski;
- pozniej MZBM.
Domu nr 28 należał kolejno do:
- Josefa Białego do 1927 roku;
- Stanisława Szyndlera od 1927 roku;
- Prywatnego Zrzeszenia Właściceli Nieruchomości od 1951 roku.

Budynek załozony jest na planie wydłużonego prostokąta (fot.1). Elewacja forntowa od strony zachodniej jest dziesięcioosiowa, trzykondygnacyjne (fot.2), fot.3). Na osi głównej budynku znajdują sie 2 wejścia, drzwi wejściowe są dwuskrzydłowe z nadświetlem (fot.4). Posiadają ozdobną listwę, a nadświetla dekorowane są ornamentem wstążkowym. Część parterowa jest boniowana (fot.5). Okna na parterze posiadają profilowane gzymsy podokienne (fot.6). Okna na pierwszym piętrze zwieńczone są ozdobnymi półokrągłymi szczytami i flankowane są pilastrami (fot.7). Na drugim piętrze okna są prostokątne obramowane profilowanymi opaskami. Na I i II piętrze znajdują się po dwa balkony z żelaznymi, ażurowymi balustradami o roslinnym ornamencie (fot.8). Na poddaszy znajdują sie małe okienka otoczone prostymi, tynkowymi opaskami. Elewacja poludniowa jest pięciosiowa (fot.9). Część parterowa jest boniowana. Bliżej części zachodniej na I piętrze znajdują się dwie blendy flankowane pilastrami i zwieńczone półokrągłymi, profilowanymi szczytami (fot.10). Okna są prostokątne, analogicznie rozwiązane jak w elewacji zachodniej. Klatka schodowa jest drewniana, prosta z balustradą o toczonych tralkach.

Na podstawie: Zabudowa Bydgoskiego Przedmieścia, opr. M. Grzęska-Janiak, A. Walczak, Toruń 1979.

                    

Data ostatniej modyfikacji: 29-06-2007    Copyright © 2006 ICIMSS     Kontakt     Strona główna serwisu