Wykład z okazji Światowego Dnia Secesji

Miejsce:

I Liceum Ogólnokształcące w Toruniu

Organizatorzy:

Światowy Dzień Secesji to impreza organizowana przez Muzeum Sztuki Stosowanej w Budapeszcie w ramach międzynarodowego projektu Partage Plus, poświęconego secesji. Dzień ten upamiętnia dwie daty śmierci dwóch twórców secesji – Antoniego Gaudiego (zm. w 1926 r.) i Ödöna Lechnera (zm. w 1914 r.). ICIMSS, jako partner projektu Partage Plus, postanowił włączyć się w obchody i zorganizować imprezę poświęconą secesji w województwie kujawsko-pomorskim. Jednym z jej elementów był wykład na temat sztuki secesji w Europie, wygłoszony przez dr Marię Śliwińską, Dyrektora ICIMSS-u dla uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu. Szkoła ta została wybrana ze względu na uczniów  klas o profilu artystycznym. Uczestniczyło w nim ok. 150 osób. Z wykładem połączony był konkurs, w którym nagrodą były egzemplarze międzynarodowego czasopisma Uncommon Culture, poświęcone secesji. Wykładowi towarzyszyła wystawa fotografii Piotra Kożurno i Marka Wieczorka, będąca efektem dokumentowania architektury i sztuki secesji w województwie kujawsko-pomorskim, eksponowana w holu na parterze szkoły.